Beşeri Coğrafya Neleri İnceler, İnceleme Alanı, Konusu

0
213

Beşeri Coğrafya Neleri İnceler, İnceleme Alanı, Konusu

İnsan, var olduğu zamandan günümüze kadar geçen sürede çevresiyle etkileşimde bulunmuştur. Bu çevre, kendi dışında var olan (doğal) ve kendi oluşturduğu (kültürel) çevre olmak üzere ikiye ayrılır. Nüfusun artması, yerleşme, ekonomik ve siyasi ilişkiler insan yaşamının ayrılmaz parçalarıdır. Beşeri coğrafya bu konularda inceleme ve araştırma yapmaktadır, yani bu  konular beşeri coğrafyanın alanına girmektedir.

Nüfusun özellikleri, yeryüzüne dağılması ve göçler nüfus coğrafyasının inceleme alanıdır. İnsanın belirli yerlerde yerleşim alanları kurması, yerleşmeyi etkileyen etmenler, yerleşim alanlarının dokusu ve türleri ile meskenlerde kullanılan malzemeler, yerleşme coğrafyasının konusu alanına girmektedir.

Neolitik Dönem’den itibaren devam eden tarımsal üretimi, tarım coğrafyası incelemektedir. Yollar, tüneller, viyadükler, köprüler, havaalanları ve limanlar yapmak, çeşitli araçlarla mal ve hizmetlerin bir yerden başka bir yere iletilmesi ulaşım coğrafyasının konusu alanına girmektedir. İnsanların görmek, eğlenmek, dinlenmek, tedavi görmek vb. amaçlarla yaptıkları gezileri turizm coğrafyası inceler. Enerji coğrafyası, tükenmeyen ve tükenen enerji kaynaklarını araştırır. Sanayi kolları, bunların gelişimi ve dağılışı sanayi coğrafyasının inceleme alanıdır. Devlet ile onun kurulu olduğu ülke arasındaki siyasi coğrafyanın inceleme konusudur.

Önceki MakaleGünlük yaptığımız işlerle ilgili ingilizce cümleler
Sonraki MakaleGeçmişten günümüze yerleşmeler

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz