Geçmişten günümüze yerleşmeler

0
585

Geçmişten günümüze yerleşmeler ile ilgili bilgi. 

İnsanlar ilk zamanlarda avcılık, toplayıcılık ile geçimlerini sağlamaktaydılar, buna bağlı olarak belli bir yerde yaşamıyorlardı. Fakat bu dönemde de insanlar başta mağara olmak üzere sığınma ihtiyacı duyuyorlardı. Bu mağara ve çeşitli alanlarda insanlar sığınmışlar yaşam alanı olarak kullanmışlardır.

İnsanlık tarihi açısından önemli gelişmelerden birisi tarıma başlamakla birlikte olmuştur. Çünkü tarımla birlikte insanlar, belirli bir yere bağlı olarak yaşamaya başlamışlardır. İnsanlar tarıma bağlı olarak yerleşik hayata geçtikleri için ilk yerleşme yerleri tarıma elverişli su kenarları olmuştur. Bu nedenle yeryüzündeki ilk yerleşmelere ait kalıntılara sarıırmak, gökırmak, ganj, indus, nil, fırat ve dicle gibi nehirlerin kenarlarında rastlanmaktadır.

Tarımla birlikte hayvanları evcilleştiren insanlar çeşitli malzemelerden evler yapmışlardır. Kendilerini dış tehlikelerden korumak için birbirlerine yakın evler yapmışlar ve böylece köylerin çekirdeğini oluşturmuşlardır.

Tarım ile birlikte yaşam koşulları iyileşmiş, dünya genelinde nüfus ve üretimin artmasına bağlı olarak yerleşim birimlerinin sayısı da çoğalmıştır.

Bu büyüme ile birlikte ortaya kentler çıkmıştır. Bu yerleşim birimlerindeki başlıca ekonomik etkinlikler tarım, hayvancılık, ticaret ve çanak çömlek yapımcılığıydı.

Önceki MakaleBeşeri Coğrafya Neleri İnceler, İnceleme Alanı, Konusu
Sonraki MakaleYerleşmeye elverişli olmayan yerler neresidir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz