Bilgisayar çok ısınıyor?

8
147

Ziyaretçi sordu : Bilgisayar neden çok ısınıyor? Yaklaşık olarak 1 saat çalıştıktan sonra reset atmaya başlıyor bu neden kaynaklanıyor?

Editör cevabı: Öncelikle merhaba, bilgisayar ısınmaları bazen ciddi sorunları da beraberinde getirebilir, bu gibi önemli sorunlarla karşılaşmamak için eğerki masaüstü kullanıyorsak işlemci ve anakart fanlarının çalşıyor olmasına dikkat etmeliyiz.

Anakart ve işlemci fanlarının yanısıra power supply (elektrik panosu) nun içinde de bir fan bulunmaktadır bu 3 fan çok önemlidir.

İşlemci fanı çalışmazsa ne olur?

İşlemci fanı çalışmadığı taktirde işlemci yanabilir sık sık reset atabilir, bazen işlemci fanının üzerin çok fazla toz birikmiş olabilir bu gibi durumda işlemci fanı çalışsa bile işlemciye gerekli havayı gönderemez ve yine ısınma sorunları oluşur işlemci yanabilir, bilgisayarınız sürekli reset atabilir.

Anakart fanı çalışmazsa ne olur

Anakart fanı çalışmadığında kasa içindeki hava ısınır ve yine bilgisayarınızın performansını düşüren bir etkendir.

Power suppply güç kaynağı fanı çalışmazsa da çok ciddi problemler oluşabilir. Güç kaynağı ve işlemci fanı çok önemli olup anakart fanı bu ikisinden sonra gelmektedir.

Bilgisayarınızın çok ısınmasının tek sebebi fan olmayabilir ancak ısınma sorunlarının büyük çoğunluğu fan dan kaynaklanmaktadır.

Bilgisayarınızın fanlarını gözden geçirin sonra buradan yorum yazın , çözümü birlikte bulalım.

 

Önceki MakaleÇek bakalım yarışması video gönder atv.com.tr
Sonraki Makalestyle.css ile siteye renk verme arka plan rengini değiştirip resim ekleme nasıl olur

8 Yorum Yapıldı

  1. ya benim bilgisayrım daha yeni ama bilgisayarı açtığımda fan duruyor bilgisayarı kapattığımda fan çalışıyor bunun sebebi nedir bir söyleyin arkadaşlar çünkü bilgisayar nerdeyse patlayacak çok ısındı zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz diye ses geliyo

  2. Arkadaşlar nolur yardım edin. Pc’nin markası dell studio 1558. Bilgisayarı yaklaşık bir yıldır kullanıyorum. 2 gün önce fabrika ayarlarına döndürdüm. Çünkü bilgisayarın altı çok ısınıyor ve kapanıyordu. Şimdi aynı olay halen devam ediyor. Başka sitelerde bios mios birşeyler diyor. Lütfen açıklayıcı bir cevap yazın.

  3. benim bilgisayar çok ısınıyor 100C olunca reset atıo ve fanın soğuttuğu yer çok sıcak oluyor 1saatte bir reset atıo neden acaba acil yardım

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz