Bilgisayarın geçmişten günümüze değişimi, tarihçesi

3
3530

Bilgisayarın geçmişten günümüze değişimi, tarihçesi, bilgisayar geçmişte nasıldı, bilgisayarın gelişimi, bilgisayar tarihçesi, 

Bilgisayarlar, adı üstünde aslında bilgi-sayar yani bilgileri işleyen, düzenleyen, belli bir sistem içinde sıralayan sistemin adıdır. Bilgisayarların icad edilmesi ile birlikte insanoğlunun hayatında ciddi derecede bir kolaylık sağlanmış oldu, elbette ilk zamanlar çok büyük işler yaptırılmıyordu günümüzde olduğu gibi fakat, günümüzdeki bilgisayar kullanımına bakacak olursa, hemen hemen her evde 1 belki 2 bilgisayar bulunmaktadır, bu bilgisayarların pek çok bilgiye ksa yoldan ulaşma, araştırma yapmak için kullanılmaktadır.

Bukadar önemli olan ve günümüzde neredeyse, insanoğlunun işlerinin pek çokğunu halleden, angaryadan kurtaran bu cihazı kim yada kimler icad etti..

Bilgisayarın İcadı 
1642 yılında Blaise Pascal’ın yaptığı hesap makinesi bilgisayar olarak geçmektedir , bu hesap makinesi çok kaba tuşlardan oluşan ve sadece toplama ile çıkarma yapabilen bir aletti 1671 yılında Almanya’lı bilim adamı Gottfreid Wilhelm von Leibniz bu hesap makinesini geliştirmeye başlamıştır ve 1694 yılında ilk dört işlem yapabilen bilgisayarı icat etmiştir.

ilk bilgisayar
ilk bilgisayar

Asıl bilgisayarın çıkmasının öncesinde en büyük gelişmeyi Howard Hathaway Aiken 1937 yılında göstermiş, logaritma ve trigonometri çözebilen ve eskisine göre daha uzun işlemler yapabilen bir hesap makinesi yapmıştır.

II. Dünya Savaşı savaşında orduların çok daha hızlı bilgisayarlara ihtiyaç duyması üzerine J Presper Eckert ve John W Mauchly’nin ekibi ilk elektron tüpü ve günümüzde hala kullanmakta olduğumuz RAMli bilgisayarı yapmıştırBu bilgisayarın büyüklüğü bir ev kadardı ve saatte yaklaşık 180 kW enerji harcıyordu .

Bu bilgisayarların geliştirilip satılması ise 1952 yılında başlamıştır1960 yılında bilgisayar yapımında transistörler kullanılmaya başlanmış ve binlerce transistör birleştirilerek entegre devreler yapılmıştır.

 

Bilgisayarların geçmişten günümüze değişimi ve gelişimi

Elbette bilgisayarlar ilk çıktıklarında günümüzde olduğu gibi değildi, yukarıda bilgisayarın icadı bölümünde bahsedildiği şekilde, ilk bilgisayarlar neredeyse bir ev büyüklüğündeydi ve ciddi anlamda elektrik tüketimi yapmaktaydılar.

Dünyanın ilk bilgisayarı
Dünyanın ilk bilgisayarı

1940’lı yıllarda Amerikan ordusunun 2. Dünya savaşında kullanılmak üzere yapmış oldukları bir bilgisayar modelidir, ancak bilgisayarın yapımı 12 ay sürmüş ve bilgisayar üretildiğinde ise savaş sona ermiştir. Bu devasa ve ilk bilgisayarın ismi ENIAC ‘idi.

ilk iş bilgisayarı
ilk iş bilgisayarı

Leo I ilk iş bilgisayarı. Günümüzde kullanılan işlemcilerle kıyaslama yaptığımızda, bir akıllı telefonun işlemcisinden 10.00 kat daha yavaş olduğunu görüyoruz.

Leo serisi bilgisayarlar , Leo1, Leo2,Leo3 olmak üzere 1081 yılına kadar kullanımları devam etti.

ibm 1401 ilk bilgisayarlardan
ibm 1401 ilk bilgisayarlardan

Bu bilgisayar icad edildikten sonra ilk bilgisayarlala kıyaslandığında yer konusunda oldukça az yer kaplamaktaydı ve dolayısıyla bilgisayar konusunda ilerleme devam ediyordu.

ilk kişisel bilgisayarlar
ilk kişisel bilgisayarlar
ilk kişisel bilgisayarlar
ilk kişisel bilgisayarlar
ilk kişisel bilgisayarlar 2
ilk kişisel bilgisayarlar 2
ilk bilgisayarlar
ilk bilgisayarlar
Önceki MakaleÖğretmen maaşları dereceye göre kademe kademe 2016
Sonraki Makaleİdareciler günü mesajı

3 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz