Çevre Sorunları ve çözümleri

0
231

Çevre Sorunları ve çözümleri

Çevre sorununu ortaya çıkaran ve bundan yine en çok kendisi etkilenen “İnsanlar”.  İnsanlar kendi refah seviyesini artırmak uğruna, geleceği düşünmeden, doğal çevreyi ve yaşamı yok etmekte veya zarar vermektedir.  Çevre sorununun ana nedeni artan nüfus ve buna bağlı olarak sanayileşmedir. Artan nüfusa karşılık, talep olarak doğa bilinçsizce katledilip yapılaşmaya gidilmekte, plansız sanayileşmeler sonucu kimyasal atıklar doğaya bırakılmakta, yine topraktan elde edilen mahsullerden verimi artırmak için yapay gübre kullanımları ile çevre kirletilmektedir.  Bu şekilde suya, toprağa ve havaya karışan kimyasal sorunlar; var olan doğanın yapısını bozmakta ve çevre sorunu ile karşı karşıya bırakmaktadır.  İnsanlar kendi refahı için olduğunu düşünse de hem kendilerine hem de doğa da ki canlılara haksızlık etmektedir.

çevre kirliliği
çevre kirliliği

Biz çevre kirliliğine karşı duyarlı ve etrafımızda ki insanlara da örnek olmalıyız ki daha sağlıklı, huzurlu bir çevre ve yaşam elde edebilelim. Nasıl mı dersiniz: sağa sola çöplerimizi atmak yerine çöp kovalarını kullanalım, çünkü onlar imha edilmekte ya da kağıt, cam gibi ürünler de geri dönüşüm yolu ile kazandırılmaktadır. Suyu dikkatlice tüketmeli ve susuzlukla karşı karşıya kalabileceğimizi unutmamalıyız. Ne kadar denetimler, planlamalar yapılsa da kendi çapımızda olsa da doğaya ve asıl sahibi olan canlılara sahip çıkmalıyız.

Çevre kirliliği günümüzün en büyük sıkıntıları arasında yer almaktadır, çevre kirliliği nedeniyle pek çok hayvanın telef olması topraktaki verimin azalması ve tedavisi olmayan pek çok hastalıkların ortaya çıkması bize çevre kirliliği sebep olmaktadır.

Çevredeki sorunların başında yer alan çevre kirliliğini önlemek için insanları bilinçlendirmek, eğitim seviyesini yükseltme ve bunun gibi insanları bu konuda eğitim kazandırmak çevre sorunlarını önlemek veya azaltmak adına büyük önem taşımaktadır.

Yeşim Kütük

Önceki MakaleKütle ve Ağırlık arasındaki farklar ve benzerlikler
Sonraki MakaleBasıncın günlük yaşam ve teknolojideki uygulamaları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz