Coca Cola Hakkında Bilinmeyenler

1
13771
Coca Cola Hakkında Bilinmeyenler

Coca-Cola olmadan modern dünyanın hayal edilmesi gerçekten çok zor. Her filmde her reklam arasında ister istemez görüyoruz. Aslında bu içecek inanılmaz ve çok uzun bir tarihe sahip. The Coca-Cola Company’nin dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisi haline gelmeden önce hangi yollardan gittiğini sizlerle paylaşıyoruz.

John Stith Pemberton

Tıp okulundan mezun olduktan sonra, John Stith Pemberton Konfederasyonun ordusunda görev yaptı. O anda, İç Savaş ABD’de şiddetliydi. John ağır yaralandı ve sürekli acılar yüzünden bir morfin bağımlısı oldu. Takıntısıyla başa çıkmanın bir yolunu bulmaya çalıştı ve bu da John’u koka ile deneyler yapmaya itti.

John Stith Pemberton, 1885 yılında Pemberton’un şarabı ismiyle içinde kola özütü içeren bir kırmızı şarap üretti.Georgia eyaletinde içeceklere alkol yasağı getirilmesinden sonra, Pemberton içeceğinin bileşimini değiştirdi. Alkolü formülden çıkarmak zorundaydı. Bunun üzerinde içeceğin ana maddesi yanmış şeker şurubu oldu. Pemberton bu içeceğe “Coca-Cola” adını verdi ve ilk kez 8 Mayıs 1886’da Atlanta şehrinde bir eczanede satmaya başladı.

Coca-Cola

Coca-Cola eczanelerde bu süre zarfında afrodizyak olarak satılmaya başlandı. Pemberton ayrıca Cola-Cola nın uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için yardımcı olduğunu, depresyon tedavisinde yardımcı olabileceğini söyleyen reklamlar yapıyordu .

kola özütü

1903 yılına kadar coca cola tam 9 mg kokain içeriyordu.

coca cola  9 mg kokain içeriyor

Coca-Cola ilk üretildiği zamanlarda 5 sente mal oluyordu. İlk yıllar ticaret açısından çok karlı geçmiyordu. Pemberton her gün, en fazla 9 adet satabiliyordu.

Coca-Cola'nın en başında 5 sente mal oldu1930’larda Coca-Cola, kırmızı takım elbiseli neşeli bir yaşlı adamı canlandıran benzersiz Noel anonsları yarattı. Böylece, bu şirket Noel Baba’nın Amerikan imajının oluşumunda öncü bir rol oynadı.

1930'larda Coca-Cola

İçeceğin ilk yılları sadece o zamanlar yüksek teknoloji olarak kabul edilen otomatlarda satın alınabiliyordu. Fakat 1899’da Coca-Cola şişelerde üretilmeye başlandı. Sonra bütün amerika nüfusuna satmaya başladı.

1899'da Coca-Cola

Günümüzde altılı ya da daha fazla şişelerdeki ambalajlama yöntemleri çok modern gelmese de, bu ambalajlama yöntemini tanıtan Coca-Cola firmasıydı. Bütün bunlar elbette tüketim hacmini arttırmak için icat edildi.

tüketim hacmini arttırmak

Sonuç olarak ilaç olarak ortaya çıkan bu içeceğin dünyadaki kapitalizmin sembolü olmasına kadar giden bu yol ilginç olaylarla doludur ve bir reklam başarısıdır.

Önceki MakaleFırça Yemek Ne Demek
Sonraki MakaleKaraciğer Nakli Nasıl Yapılır

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz