Depremler hakkında bilgi

0
137

Deprem nedir, deprem nasıl olur, deprem hakkında bilgi.

Depremler oluşum bakımından 3e ayrılır. Ancak dünya genelinde fay hatlarına bağlı olarak ortaya çıkan tektonik depremler en yaygın ev en yıkıcı doğal afettir. Depremlerin insan yaşamına ciddi zarar vermesinin nedeni, yerleşim alanlarının dünya genelinde deprem bölgelerinde kurulmuş olmasıdır. Çünkü deprem alanları verimli tarım bölgeleri ve su kaynaklarının bulunduğu yerlerdir.

Deprem, son derece kısa süre içinde olur. Ne zaman olacağını kestirmek mümkün değildir. Sarsıntı çok büyük olduğu için evler, köprüler vs. yıkılır. Depremin büyüklüğüne göre zarar ve can kaybı değişir. Erken uyarı sistemleri 30-40 saniye önce bildirebilmektedir. Ancak bu süre depremin yıkıcı etkisi düşünüldüğünde oldukça kısadır.

Deprem doğal afetler içerisinde en çok can ve mal kayıplarına yol açan afet türüdür. Çünkü bu afetin ne zaman olacağını önceden bilmek mümkün değildir. Depremle uyumlu yaşayan toplumlar bu zararı en aza indirebilmektedir. Depremle mücadele çalışmaları, deprem öncesi ve deprem sırası ve depremden sonrası çalışmaları kapsamaktadır.

 

Önceki Makale1990 – 2012 arasındaki büyük depremler
Sonraki MakaleDeprem öncesi alınacak önlemler

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz