Dershaneler Kapanacak mı ? Kalkıyor mu?

0
222

Dershaneler kapanacak mı, dershaneler kalkıyor mu,dershaneler kalkarsa ne olur, dershaneler neden kapanıyor, dershaneler nezaman kapanacak,

Ülkemizde son yıllarda çok konuşulan bir sorun haline geldi dershaneler aslında bu durumdan veliler çok şikayetçiydi her zaman, çünkü velilerin aklında hep şu vardı; ben çocuğumu okula gönderiyorum okusun diye ayrıca neden dershaneye tonla para dökeyim, bıraksın o zaman okula gitmesin okulda hiçbirşey öğrenemeyip dershanenin hızlı programlarına kamplarına katılması, ve günün 8 saatini madem hiçbirşey öğrenemiyorsa neden okulda geçiriyo ?

Velilerin hemen hemen hepsi bu sorundan şikayetçiydi içlerinden çok azı ise şöyle düşünüyordu ; okulda çocuğum bilgiyi alıyor üstüne ilave ek bilgi olarak dershaneye gönderiyorum.

Okuldan bilgi alan öğrencilerin hepsi iyi okullarda öğretim gören öğrenciler, hiçbir normal eğitimli düz lise öğrencisi dershaneye gitmeden çok çok iyi puan aldığı görülmüyor malesef.

Bu dershane okul ilişkisi son dönemde artık bir rant haline gelmişti, dershaneler için okulda nekadar öğrenci bilgiye aç bırakılırsa o kadar iyiydi, fakat veliler tarafından bakacak olursak iş tamamen farklı bir hal alıyor ve endişe verici olarak gözüküyordu.

Son zamanlarda öyle bir duruma geldik ki artık, üniversiteye hazırlanan bir öğrenciye ; dershaneye gidiyor musun ? sorusunu sorduğumuzda “gitmiyorum” cevabını aldığımızda “hıım çok zor” diye kolaylıkla söyleyiverir olduk, aslında bu anlamda dershaneler reklamını çok çok iyi yapıp, aslında üstlerine düşen görevi de iyi yaptı, bi nevi özel okuldu dershaneler bizler için, okuldan diploma alalım bilgiyi dershaneden alırız fikri her zaman karmaşıklığa ve zaman kaybına neden oldu.

Ben biraz kendimden örnek vermek istiyorum bu konuda, düz lise sosyal bilimler mezunuyum,
lise döneminde pek akıllı uslu bir çocuk olduğumu söyleyemem bunun tek nedeni tamamen arkadaş çevresi, her neyse lise dönemi alttan 8 dersim olduğunu hatırlıyorum, okul bittiğinde sınavlara gelirdim ve bir şekilde verdim o derslerin hepsini.

Okul bittikten sonra ailemin zoruyla 1 yıl binlerce para dökerek dershaneye gittim, insanın içinde olmayında dershane de birşeye yaramadı ardından ertesi sene aklım başıma geldi ve evde kendim hazırlanmaya başladım, dershaneye gittiğim yıldan daha fazla puan aldım kendim çalışarak, çünkü herşey beyinde bitiyordu sen istemedikten sonra ister en iyi dershane olsun ister kralı olsun hiçbir işe yaramıyor.

lafı çok fazla uzattım, diyeceğim şu ki arkadaşlar, okullar bizim için aslında birer dershane olmalı, parası olan var olmayan var, her üniversiteye hazırlanan öğrenci yada sınava girecek olan öğrenci dershaneye gitmiyor diye 1 adım geride olmamalı.

Okulların iyileştirilmesi dershanelerde verilen eğitim düzeyine getirilmesi gerekmekte..

Sizlerde konuyla ilgili olumlu yada olumsuz yorumlarınızı yazabilirsiniz..

Önceki Makale2013 yeni yıl yılbaşı kutlama mesajları
Sonraki MakaleEshot öğrenci kartı başvurusu İzmir 2013

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz