“Dinde zorlama yoktur” ayetini insanın özgürlüğü açısından yorumlayınız

0
154

“Dinde zorlama yoktur” ayetini anlamı nedir, insanın özgürlüğü açısından yorumlayınız.

“Dinde zorlama yoktur…”
Bakara suresi, 256. ayet.

Bu ayette herkesin hür bir şekilde iradesi olduğunu, herkesin her istediği şeyi yapabileceğini ancak yapacağı her bir kötülüğün de cezasını ahiret yaşamında çekeceğini anlatılmaktadır.

Dinde zorlama yoktur ayetinde açık şekilde belirtilmektedir ki, insan aklını kullanarak bazı şeyleri bulabilir, Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de de yer aldığı gibi okuyarak, ilim sahibi olarak doğruya ulaşabiliriz, bunun için araştırmalı ve okumalıyız.

Dinimizde zorlama yoktur, hiç kimseyi inanmaya zorlayamayız, veya namaz kılmaya zorlayamayız, ancak namazın güzellikleri, dinin güzelliklerini anlatabiliriz, anlatırız, öğretiriz fakat kişi kendisi dinin getirdiği güzellikleri bildiği halde yapmamakta ısrar ediyorsa bu kendisinin bileceği iştir, yani ahirette cezasına katlanacaktır.

Bu bağlamda “dinde zorlama yoktur” ifadesini açıklamış bulunmaktayız, dinimiz güzellikler dinidir, hiçbir şekilde zorlama yoktur, ancak şu da yanlıştır, kişi namazı bilmiyor, islamı bilmiyor, hiç duymamış görmemiş, onu sen namaz kılmıyorsun diye yargılayamayız, önce ona İslam’ın güzelliklerini, islam’ı namaz kılmayı, kısacası dinimizin güzelliklerinden bahsedeceğiz fikir sahibi yapacağız ki ardından onu birşeylere teşvik edelim. Dinimizi iyice öğrettikten sonra halen bazı ibadetlerde yapmamakta ısrar ediyorsa kendisinin bileceği iştir, bu aşamada olay bizden çıkmaktadır.

Önceki MakaleMelek ve Şeytan’ın Özellikleri
Sonraki MakalePhotoshop Gün Batımı Efekti Nasıl Yapılır? (Sun Effect)

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz