Dini bayramlar nasıl kutlanır ?

1
145

Dini bayramlar nasıl kutlanır ? Dini bayramlar Kutsal kitabımızda yer alan ve her müslümanın bu bayramlara uygun şekilde hareket etmesi gereken bayramlardır.

Dini bayramların belli başlı amaçları vardır, bu amaçlar doğrultusunda dini bayramları yaşamak ve sevaplarına nail olmak gerekir.

Dini bayramlarımızın öncelikle amaçlarından yardımlaşma, dayanışma duygusunu geliştirmek ve dostlarımıza, akrabalarımıza ziyarette bulunmak onların gönüllerini almak, ellerini öpmek olarak sıralanabilir.

Dini bayramlarımız nelerdir ?

Dini bayramlarımızda genellikle büyüklerimizin ellerini öperiz, küçükleri sevindiririz, bu bayramlarda küslük gibi duygular olmamalıdır, küsler barışmalıdır büyük bir mutluluk ve huzur duygusu içinde bu bayramlar kutlanmalı ve gerektiği şekilde dinin ve bayramın gereklerine uygun olarak bayram sevinci yaşanmalıdır.

Ramazan bayramı ; Yılda 1 kez kutlanır, 30 günlük tutulan orucun ardından yapılan bayramdır, bu bayramda ramazan ayı içinde tuttuğumuz oruçlardan sonra müslümanlar sevdikleri ile bayramlaşır ve genellikle tatlı ikramlarında bulunulur.

Kurban bayramı ; Bu bayram da yılda 1 kez kutlanır, genellikle bayramlarda Koyun, Keçi yada Büyükbaş hayvan kesilir. Bu kesilen hayvanın 3 de 2 si eşe dosta, fakirlere, muhtaçlara dağıtılır. Kurban bayramı yardımlaşma ve paylaşma duygularımızı geliştiren önemli bayramlarımızdandır. Kurbandan geri kalan kısım aile içinde yenilebilir.

 

Önceki MakalePaylaşmak niçin erdemli bir davranıştır?
Sonraki MakaleMilli bayramlarımız hangileridir?

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz