Doğum anında yaşananlar ve Doğum Nişanı

0
160

Doğum anında birçok anne ne olacak diye merak etmektedir, anneler doğum sırasında ve doğumdan önce meraklı bekleyişlerinde mutlaka doktor kontrolü altında doğum yapmalıdırlar.

İşte doğum anında yaşananlar ve doğum hakkında bilgiler..

Doğumların ancak %5 kadarı, olası doğum tarihi olarak saptanan günde gerçekleşir. Bu tarihin iki hafta öncesi ve sonrası normal doğum zamanıdır. Bu dönemde haftalık kontrollere gitmek çok önemlidir.

Doğumun başladığının habercileri rahim ağzını kaplayan kanlı, sümüksü bir madde olan “doğum nişanı”nın gelmesi, bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin açılarak “suyun gelmesi” ve düzenli aralıklarla gelen ve giderek sıklaşan “doğum sancıları”dır.

Bu belirtilerin hepsinin sırayla ve her kadında aynı şekilde olacağı düşünülmemelidir. Bazı kadınlar nişanı görmeyebilirler. Suyla birlikte geldiği için dikkatlerinden kaçabilir. Bazen hiç sancı olmadığı halde su kesesi açılabilir. Sancıyla hastaneye giden ve su kesesi doktor tarafından doğum anında açılan kadınlar da vardır. Doğum nişanı görüldüğünde hastaneye gelmek gerekmez. Ama doğumun çok yaklaştığını bilerek hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Doğumun başlamasıyla gelen su, gebelik süresince var olabilen beyaz-sarı renkli akıntıdan farklıdır. Normal su kıvamındadır. Genellikle renksiz ya da hafif sarımsı ve kokusuzdur. Bu sıvı bebeğin içinde yaşadığı su kesesinin açılması sonucu gelir. Miktarı genellikle iç çamaşırdan akabilecek ve bacakları ıslatacak kadar çoktur. Nadiren, suyun geldiği fark edilmeyebilir. Su az ya da çok geldiğinde sancılar başlamamış olsa bile iç çamaşırına bir hijyenik bağ ya da temiz bir havlu koyarak derhal hastaneye başvurmak gerekir.

Gebeliğin son aylarında, düzensiz gelip geçici tarzda, kısa süreli, istirahat edilince azalan ve “doğuma hazırlık ağrıları” denilen sancılar olabilir. Her sancıda telaşlanmak gereksizdir. Ama gerçek doğumun sancıları da başlangıçta düzensiz, süreleri farklı, istirahatla azalabilen niteliktedir. Bir süre sonra düzenli bir hale gelirler, daha uzun sürerler ve istirahatla azalmazlar. Sancılar beş dakikalık aralıklarla tekrarlayan bir sıklığa ulaştığında daha fazla gecikmeden doktorunuza haber vermek ya da hastaneye başvurmak gerekir. Ancak özellikle büyük şehirlerdeki trafik problemini unutmayın!

Sancılarım Başladığında Eşim ve Ben Ne Yapabiliriz?

Öncelikle sakin olun. Sancıların başlaması ile doğumun gerçekleşmesi arasında belli bir zamana ihtiyaç vardır. Bu nedenle hemen değil, sancılar sıklaştığında daha önce yapılan tahlilleri ve aşağıda belirtilen eşyaları yanınıza alarak öncelikle kontrole gittiğiniz hastaneye başvurunuz. Yapılacak muayene sonucunda size durumunuz hakkında gerekli bilgi verilecektir.

Anne İçin;

 

 1. Gecelik ya da pijama,
 2. Terlik,
 3. Çorap,
 4. Emzirme sutyeni,
 5. Kâğıt peçete,
 6. İç çamaşırı,
 7. Hijyenik kadın bağı,
 8. Koyu renk havlu ve sabun,
 9. Diş fırçası ve macunu,
 10. Sutyen tamponları,
 11. Hırka,
 12. Yakınların telefon numaraları,
 13. Telefon jetonları/kart,
 14. Bardak, çatal, bıçak,
 15. Hastaneden çıkarken giyecek.

 

Bebek İçin,

 

 1. Bebek bezi,
 2. Zıbın/fanila,
 3. Tulum,
 4. Hırka ve başlık,
 5. Battaniye (sarı olması çocukta sarılığı engellemez ama güzel bir renktir).

Günümüzde, resmi kurumlarda ve pek çok özel kurumda eşler doğuma girememektedir. Yakın gelecekte bu uygulamalar değişebilir. Eşlerin doğuma girmesinin, doğum sancıları çeken bir anne adayı için önemli psikolojik yararı vardır.

Önceki MakaleVergi Levhasında Bulunacak Bilgiler
Sonraki Makaleİzmir Bayraklı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz