Ege bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir

0
685

Ege bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir kısaca, ege bölgesinde yapılan ekonomik faaliyetler hakkında bilgi, Ege bölgesi Ege denizi kıyılarına bir bölgemizdir bu bölgenin en gelişmiş şehri Türkiye’nin 3. büyük şehri olan İzmir’dir.

Ege bölgesinde gerek ikliminden gerek, arazi şartlarının elverişli olmasından dolayı pek çok ekonomik faaliyet yapılabilmektedir. Bu yazıda ege bölgesinde yapılan ekonomik faaliyetler hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Ege bölgesi tarımda oldukça gelişmiş bir bölgemizdir, zeytin, üzüm gibi tarımsal faaliyetlerinde oldukça yaygın olarak yapılmakta ve üretilen ürünler yurtdışına ihraç edilmektedir.

ege bölgesi ekonomik faaliyetleri nelerdir
ege bölgesi ekonomik faaliyetleri nelerdir

Ege bölgesinin ekonomik faaliyetleri

Hayvancılık
Büyük kentler çevresinde (İzmir-Manisa- Denizli) kümes hayvancılığı, Muğla, Aydın, İzmir, Manisa çevresinde arıcılık, kıyılarda balıkçılık yapılır. Menteşe Yöresi’nde kıl keçisi yetiştiriciliği gelişmiştir.

Madencilik
Türkiye’de en fazla linyitin çıkarıldığı ve en kaliteli linyitlerin bulunduğu bölgemizidir. Linyit yatakları fazla olduğu için termik santrallerde fazladır. Yatağan(Muğla), Tunçbilek(Kütahya)soma(Manisa) da termik santraller vardır.

Sanayi
Sanayi bakımından Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sırada yer alır.Bölümler arasında gelişmişlik ve sanayi oranı bakımından farklılık vardır.

Önceki Makaleİnsanlar hangi sebeplerden dolayı vatanlarını terk etmek zorunda kalabilir
Sonraki MakaleEmekli maaşları, memur maaşları, yaşlılık aylığı haftasonu çekilir mi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz