Ekvator bölgesi insanları ile kuzey kutbunda yaşayan insanlar arasındaki farklar

0
211

Ekvator bölgesinden Kuzey Kutbu’na kadar olan yerlerde (Moskova, Kiev, Ankara, Kahire, Nairobi vb.) yaşayan insanların kılık kıyafetleri ile bu bölgelerdeki yapı tasarımları birbirinden farklıdır. Bu farklılıkların nedenlerini ve ışıma yoluyla enerji iletimi arasındaki bağlantısını araştırınız.

Ekvator bölgesinde yaşayan insanlar ile kuzey kutbunda yaşayan insanlar arasında bazı farklılık lar vardır, bu farklılıkların en temel nedeni ise şüphesiz iklimden kaynaklanmaktadır. İklim farklıdır, ekvator bölgesi ülkelerde, kentlerde sıcak ekvatoral iklim görüldüğü için aşırı sıcaklar görülür, kuzey kutbuna doğru gidildiğinde ise hava soğumaya başlar böylece ekvatoral iklim ile kuzey kutbuna doğru gidildiği zaman ciddi derecede hem insanlar hemde yaşam koşulları değişir ve bu insanların dünyasının tamamıyla değiştirmektedir.

Örneğin, Kahire’de aşırı sıcaklar olduğundan insanlar giyimini ona göre yapmaktadır, gündüzleri sıcak, geceleri serin olan bu şehirde doğuştan itibaren yaşayan bir kişi kuzey kutbuna yakın olan ülkelre gittiği zaman ciddi sıkıntılar yaşar.

Önceki MakaleKarbonhidrat, protein ve yağlar nerede sindirilir
Sonraki MakaleTemizliğin hayatımızdaki önemi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz