Akustik biliminin konusu nedir kısaca

0
231

Akustik biliminin konusu nedir kısaca

Akustik, ses üzerinde çalışan bir bilim dalıdır. Ses ile insan ilişkisi üzerinde yoğunlaşmıştır. Akustik bilimi, insanların yaşamlarının daha konforlu hale gelebilmesi için yaşamımızın pek çok aşamasında müdahale etmiştir.

Akustik bilimi sayesinde gürültü diye tabir edilen sesler engellenmektedir. Dolayısıyla evlerimizde, apartmanlarımızda daha sessiz ve sakin bir yaşam sürmemiz olanaklı hale gelmiştir.

Akustik bilimi, yaşamımızı sürdürdüğümüz evlerimizden pek çok sosyal yaşamdaki alanlara kadar her birine müdahale etmekte ve yaptığı çalışmalar ile bu alanlardaki çalışmalara ışık tutmaktadır. Böylece ses izolesi yapılmış daha konforlu evler ortaya çıkmaktadır.

Kapalı mekanlarda ortamın sese verdiği tepki de akustiğin konusudur, ortamdaki duvarların yapısı sesi ne denli değiştiriyor, sese nasıl karşılık veriyor bu da Akustiğin önemli bir konusudur.

Normalde dış ortamlarda çıkan ses ile kapalı ortamlarda çıkan ses arasında fark yoktur, ancak dış ortamda sesi değiştirecek bir unsur yokken (düz bir alan) kapalı alanlarda sese müdahale eden pek çok unsur vardır, bunları ortadan kaldırmak kısacası ortamın sese karşı verdiği tepkiyi ehlileştirmek gerekmektedir.

Önceki MakaleSes madde ile karşılaşınca hangi olaylar meydana gelir
Sonraki MakaleHaribo reklam müziği şarkının adı, kim söylüyor

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz