Kopernik Kimdir Nicolaus Copernicus

0
3281
Kopernik Kimdir

Nicolaus Copernicus (Kopernik)- Polonyalı büyük astronom, matematikçi, ilahiyatçı, hekim, bilim adamı. Kopernik, antik Yunanlılar tarafından ileri sürülen dünyanın merkez olarak kabul edildiği sistemi değiştirerek güneşin merkezde olduğu teoriyi ortaya atmıştır.

Nicolaus Copernicus (Kopernik) Krakow’dan gelen alman tüccar bir ailenin dördüncü çocuğuydu. Annesi Barbara Watzentrode ve babası Nikolai Copernicus. Yaşadığı zaman dilimi içinde doğduğu yer bir çok kez el değiştirdi bu nedenle tam olarak nereli olduğu çokça sorulan bir sorudur. 19 Şubat 1473’te Prusya kasabası Thorne’da doğdu. Bugün şehir Torun olarak adlandırılır ve modern Polonya topraklarında bulunur.Kopernik portresi

Kopernik‘in iki ablası vardı biri rahibeydi bu nedenle evden erken yaşta ayrılmıştı. Diğer kız kardeşi de erken yaşta evlenip başka bir şehre taşınmıştı. Büyük erkek kardeşi Andrey, Nicholas’ın en yakın dostu ve yol göstericisi idi. Birlikte avrupanın en iyi üniversitelerinde okuyarak avrupanın yarısını gezdiler.

Kopernik ve ailesi babası ölene kadar refah içerisinde yaşadı. Dokuz yaşında iken avrupada binlerce insanın ölümüne sebep olan sıtma hastalığı baş gösterdi. Babası da bu korkunç hastalığın kurbanı oldu, babasından bir kaç yıl sonra yine annesi de aynı hastalıktan vefat etti. Çocuklar yetim kaldı. Onlara dayısı Lucas Watzenrode sahip çıktı.

1941 yılında okulu bitirmesi ile birlikte dayısının himayesinde Kopernik ve abisi Krakow’da bulunan güzel sanatlar üniversitesine gönderildiler. Bu olay Kopernik‘in bilimde felsefede büyük keşiflerinin başlayacağı hikayenin başlangıcıydı.

1496’da Cracow Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, Copernicus kardeşler İtalya’ya bir yolculuğa çıktılar. Yolculuk için gerekli parayı dayıları sağlayacaktı fakat Lucas’ın o an için bu yolculuğa ayıracak parası yoktu. Dayıları gerekli parayı bulmaları için yanlarında rahip olarak çalışmalarını önerdi. İtalya onlar için bir iş gezisi olacaktı.Kopernik. Tanrı ile söyleşi. Sanatçı Jan MatejkoKopernik. “Tanrı ile söyleşi”. Sanatçı Jan Matejko

Kardeşler, Bologna Üniversitesi’ne, hukuk fakültesine gittiler ve burada kilisenin kanon yasasını incelediler. Bologna’da, kader astronomi profesörü Domenico Maria Novara ile Kopernik‘i bir araya getirdi ve bu toplantı genç Kopernik için belki de bir dönüm noktasıydı.

1497’de Novara ile birlikte, geleceğin bilimcisi, ilk kez astronomik gözlemini gerçekleştirdi. Bu gözlem ilk olarak Kopernik’i, tüm gök cisimlerinin Dünya etrafında dönmeye başladığı Ptolemy‘nin teorisinin gerçekliğini sorguladı.

Kopernik hukuk, matematik ve astronomi çalışmaları dışında Yunanca da öğrendi. Resme ve sanata da ilgi duydu. Aşağıdaki resimde Kopernik‘in portresi günümüze kadar ulaşmıştır.Kopernik'in portresi

Bologna’da üç yıl okuduktan sonra kardeşler Polonya’ya döndü. Bazı raporlara göre bu dönemde Kopernik sık sık Roma’da kaldı ve soylu çocuklarına matematik dersleri verdi.

1502’de Copernican kardeşler Padua’ya geldi. Ferrara Üniversitesinde İlahiyat alanında doktora aldı temel bilgi ve tıpta pratik deneyim kazandı. 1506 yılında böyle büyük çaplı bir eğitimin sonucu olarak, her yönüyle çok donanımlı bir yetişkin olarak eve döndü.

Polonya’ya eve döndüklerinde Kopernik 33 abisi 42 yaşlarındaydı. O zamanlarda bu yaş iyi bir üniversite eğitimi almak ve kendi gelişimini tamamlamak adına ideal görülüyordu. Alınan eğitimler çok daha uzun soluklu ve yorucuydu.

Kopernik bilimsel çalışmalar yanında din alanında da çalışmalar yaptı.Büyük bir bilim adamı ve din adamı olmayı başardı. En büyük şansı bilim alanındaki çalışmalarının o öldükten sonra yayımlanmasıydı.

Takipçileri Galileo ve Giordano Bruno gibi kilisenin zulmüne şanslı bir şekilde maruz kalmadı. Ölümünden sonra, bilim adamının ana fikirleri, “Göksel Kürelerin Eğrileri Üzerine” adlı çalışmaya yansıdı, Avrupa ve dünya çapında çok hızlı bir şekilde yayıldı. 1616’da ortaya attığı güneşin merkezde olduğu teori sapkın ilan edildi ve Katolik Kilisesi tarafından yasaklandı.

Önceki MakaleBeynin Yapısı Ve Bölümleri
Sonraki MakaleKanada Başbakanı Justin Trudeau Kimdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz