Embriyonun Gelişmesi Hakkında Bilgi, Kısaca Konu Özeti

0
132

Embriyonun Gelişmesi Hakkında Bilgi, Kısaca Konu Özeti, emriyo gelişme evreleri, memelilerde embriyo gelişimi,


EMBRİYONUN GELİŞMESİ

Tüm kurbağalar, sürüngenler ve kuşlar yumurtlar. Yumurtaların açılması İle yavrular çıkar. Bunlara yumurtlayan “ovipar” canlılar denir.

Köpek balıkları, kertenkele ve bazı yılanlarla ba¬zı böcekler “ovovivipar” yani yumurta doğuran canlı¬lardır. Yumurta döllenmeden sonra bir süre dişi vücu¬dunda kalır. Embriyonun anne ile bir bağlantısı yoktur.

Memeli hayvanların küçük yumurtaları ise döl yatağı duvarına tutunarak anne kanından beslenir. Doğuma kadar burada gelişir. Bunlara doğuran canlılar “vivipar” canlılar denir.

MEMELİ ALT GRUPLARINDA GELİŞME

1. Gagalı Memeliler:

Yumurtalarında bol vitellüs bulunur. Yumurta anne vücudunda bir süre geliştikten sonra dışarı atılır. Gelişim vücudun dışında tamamlanır. Yumurtadan çıkan yavrular sütle beslenir. Ornitorenk ve platipusta gorulur.

 

2. Keseli Memeliler:

Yumurta anne vücudunda gelişir ancak çok embriyonun gelişmesi az vitellüs bulunduğu için yavrular tam gelişmeden doğar. Annede bulunan özel keseye doğan embriyo burada sütle beslenerek gelişimini tamamlar. Kanguru ve keseli ayılarda olduğu gibi.


3. Plasentalı Memeliler:

Embriyo döl yatağı duvarında gelişir. Yumurtada vitellüs bulunmadığı için beslenme anneden plasenta adı verilen özel bir yapı ile gerçekleşir.

Önceki MakaleSürüngen ve Kuş Yumurtalarında Embriyonik Örtüler
Sonraki MakaleÇiçekli Bitkilerin Üreme İle İlgili Adaptasyonları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz