Fatih Terim Galatasaray ın Teknik Direktörlüğü için 3 yıllık sözleşme imzaladı

0
105

Eski Galatasaraylı Fatih Terim Galatasaray ile 3 yıllık sözleşme imzaladı, imza töreninde Galatasaraylı Fatih diye adlandıra Fatih Terim in mutlu olduğu her halinden anlaşıldı.

Fatih Terim Galatasaray ın yeni sezonda teknik direktörü olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in imza töreni, 2. Başkan Ali Dürüst’ün de katılımı ile 1 Temmuz Cuma günü saat 15.00’da Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’da düzenlendi.

2. Başkan Ali Dürüst imza töreninde yaptığı açıklamada, geride kalan sezonun kendileri için acı verici olduğunu aktarırken, “Biz bundan ders çıkarmayı öngördük. Sportif, mali ve idari açılardan yapılanma gerekiyordu. Öncelikle Florya’yı ve futbol takımımızı emin ellere teslim etmek hepimizin düşüncesiydi. Dolayısıyla ilk ve tek tercihimiz olan Fatih Terim’le görüştük. teklif götürdük demiyorum, görüştük. Sayın Terim de, madem ihtiyacınız var dedi ve görüşmelerimize durumu düzeltme yolunda devam edildi.

Aramızdaki mutabakatı Seyrantepe kompleksimizde şereflendirmek, hem de hocamıza kendi başkanım ve kulübüm adına hoş geldin, hayırlı olsun demek için buradayız. Gerçi hoş geldin dememem gerekiyor, çünkü o buranın ev sahibi. İnşallah başarılı olacağız” şeklinde konuştu.

İmza töreninin ardından Galatasaray Profesyonel Futbol A Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, medya mensuplarının sorularını cevaplandırdı:

“GALATASARAYLI FATİH YUVASINA DÖNMÜŞTÜR”

Fatih Terim ilk olarak yuvaya döndüğünü vurguladı ve, “Hepimizin hedefi aynı, tüm Galatasaraylıların olduğu gibi bizim de hedefimiz başarı. Başarı için bir çok yöntem var. Bu yöntemlerden bazıları da bizim arkadaşlarımızla beraber nasıl halledebiliriz dediğimiz yöntemler olacak. Eksikleri görüp süratli üzerine gitmeye çalışacağız. Bir telaşımız yok ama acelemiz var, onu da biliyoruz. Galatasaraylı Fatih yuvasına dönmüştür” dedi.

“FLORYA’YI ASLAN YUVASI HALİNE GETİRECEĞİZ”

Galatasaray’ın başarısı için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade eden Terim, “Florya’yı Aslan yuvası haline getirmeyi düşünüyoruz. Florya’nın anahtarı yoktur, Florya Galatasaray’ındır. Hepimizi sevince boğacak yeni başarılar elde etmeliyiz, onun için buradayız” diye konuştu.

“CAMBİASSO’YU İSTİYORUM”

Fatih Terim, transfer çalışmalarıyla ilgili basın mensuplarının sorularını ise, “Muhakkak ki önemli mesajlar olacak. Yeni bir yönetim, yeni bir teknik heyet ve yeni bir takım olarak doğal olarak değişim olacak. Belirli bir süratte, daha doğrusu bizim kontrolümüzde olan bir süratte bir değişim olacak. Bunun için buradayız. Kaleci alacağımız doğruyuz. Bir atak oyuncusu ile de ilgileniyoruz. Cambiasso’yu da istiyorum, doğrudur. Oyuncu istemezse yapacak bir şey yok. Arkadaşlar uğraşıyor. Birkaç isim var.

Bütün isimler hatta olmayan isimleri de okuyor ve dinliyoruz zaten. Bunların hepsini ismen dile getirmek zor. Ama bu isimlerle ilgileniyoruz” diye yanıtladı.

“ARDA GALATASARAY’IN OYUNCUSUDUR”

Arda hakkında son günlerde basında çıkan haberlerle ilgili de konuşan Terim, “Hiçbir saniye onu satmayı düşünmedik. İyi bir takım yaratmak isteyen ekip, en iyi oyuncularından birini göndermek ister mi? Dolayısıyla bu tür haberlerin artık bitmesini istiyorum. Arda’dan bana gelmiş herhangi bir istek yok. Arda bir gün ben Galatasaray’da oynamak istemiyorum derse o zaman düşünürüz” dedi.

“O ZAMANKİ TEKLİFİ SAMİMİ BULMADIM”

Terim Rijkaard’ın ayrılmasının ardından neden Galatasaray’ın başına geçmediği yönünde bir basın mensubunun sorusuna ise, “İsim vermiyorsunuz ama Adnan Polat demek istiyorsunuz, ben söyleyeyim… Sayın başkanla çok uzun yıllardır dostluk ve arkadaşlığımız var. Bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Bir beyanat haline gelen bir olayı düzeltmek istiyorum. Ben akşam da hayır dedim sabah da.. Gece beni almaya geldiklerinde Polat, Yalçındağ ve Sezgin’e, ertesi gün de ‘bana ihtiyacınız var’ demedim. Bilgi

kirliliğini düzelteyim bu konuda. İkinci olarak da ben o gün de söylediğimi de söyleyeyim. O gün samimi bulmadım teklifi. Mecburen yapılmış gibi geldi ve ‘bana ihtiyacınız yok’ diyerek teşekkür ettim. Kendisi divanda konuştu, ‘Ben Terim’in ayağına gitmedim, o geldi’ dedi. Doğrudur. Bugün de Galatasaray başkanı nereye çağırırsa hangi saatte çağırırsa o mekanda bulunurum. Böyle bir problemim yok. Bazı şeyleri paylaşmıyorum. Ama o da benim saygı duyduğum bir başkandır. Benim güvendiğim ve bana güvenen bir

yönetimle bugünkü ortamı daha sağlıklı ve daha samimi buluyorum” diyerek yanıt verdi.

“FABIANO İLE GÖRÜŞÜYORUZ”

Yeniden transfer çalışmalarıyla ilgili sorulara yanıt veren Terim, “Bir grubumuz Brezilya’da Fabiano’yla görüşüyorlar, evet. Anlaşılmamış kaleciyle imza atmaya gitmedi kimse. Bir kaç grup halinde hareket ediyoruz. Başka şekilde olması da mümkün değil. Başka arkadaşlar da başka yerde. Bir grup Brezilya’da. Kapalı şekilde yapılan konuşmalardan çok iyi şekilde haber alıyorsunuz. Ancak bence bu ağızdan çıkmadan siz hiçbir şey için kesin yazmayın. Bu naçizane görüşüm ve dost tavsiyesi. Size gelene kadar olmamış

şeyler olmuş gibi oluyor. Herkes kendi isteğine göre hareket ediyor . Doğrusunu paylaşırız sizle ama Fabiano’dan bir haber gelmedi” dedi.

5 gündür kamp yaptıklarını ve şu ana kadar tüm futbolcuların katılım sağladığını vurgulayan Terim şöyle konuştu:

“Aslan yuvası Florya. Galatasaray’ın kalbinin attığı yer, çok önemli bir mekan. En ufak bize hizmet edenden, Ali Dürüst bey sorumlu oradan Ali Dürüst’e kadar herkes mutlu olmalı. Üzüntüyü de beraber yaşamalı. İlk dönemimizde takım Florya’dan giderken arkamızdan su döken, dua eden ortam vardı. O ortamı yakalamalıyız. Bu sıcak ortam sağlanmalıdır. Buradan eskisi gibi önemli oyuncular çıkmalıdır. Bugün herkes unutulabilir ama kendi ocaklarından çıkan futbolcular unutulmaz. UEFA Kupası’nı kazandığımızda 7-8

tane altyapıdan gelen futbolcu vardı. Barcelona’nın kazandığı büyük başarılarda altyapıdan gelen oyuncular var.

Taraftarımız ve camiam. Oyuncu istemezse yapacak bir ız biran evvel başarıyı ister. Biz mağlubiyetten sonra bile dik duran, helal olsun denebilen bir takım yaratmak istiyoruz. Bu da Florya’dan başlar. Benden önceki arkadaşlarımızı en iyisini yapmak istemiştir, hepsine çok teşekkür ediyorum. Biz daha iyiyi yapmaya çalışacağız.

Biz Florya’yı açmaktan, röportaj vermekten sakınmayız ama olay bizim aleyhimize gelişiyor, iyi niyetimiz suiistimal ediliyorsa gardımızı alırız. Terbiye sınırında olacak, hakaret içermeyen her türlü eleştiriye açık olduğumuzu söylüyorum.”

“TRANSFERLERİ EN KISA SÜREDE BİTİRMEK İSTİYORUZ”

Transferler konusunda aceleci olmadıklarını ifade eden Terim, “6 Eylül’e kadar transfer yapma hakkımız var. Gönül ister ki; bizimle birlikte Avusturya’ya gelsinler ama olmuyor, olması da çok zor. Dediğim gibi, acelemiz var ama panikte değiliz. 3-4 yerde konuyla ilgili uğraşıyoruz. Ben de, yönetimdeki arkadaşlarımız da müjdeyi vermek istiyoruz. Bir takım sirkülasyonlar olacaktır. ‘Transfer hiç bitmez’ diye cümle vardır. Evet bir sonraki sene için devam eder ama burada en kısa sürede bitirmek istiyoruz”

dedi.

“TUGAY BENİM GÖZÜM KULAĞIM OLACAK”

Tugay Kerimoğlu’nun takımdaki geleceği ile ilgili gelen bir soruya ise Terim, “Tugay benim gözüm kulağım olacak. Şu an Brezilya’da. Tugay, benim gözüm kulağım olacak, bana yardımcı olacak önemli bir isim” derken, basında çıkan Kaka iddialarına ise, “Kaka’yla ilgimiz olmadı. Olması da muhtemel değil. 5-10 milyona çok diyorsunuz sonra Kaka diyorsunuz. Ama Kaka çok beğendiğim bir oyuncudur. Dünya çapında dediğiniz isimlerle görüşüyor. Hiçbir başkan Atletico Madrid’e gitmez. Başkan davet ettiği için gitti

ama gördünüz neler oldu. Bir takım şartların oluşması lazım transfer için. Muslera konusunda Muslera’yı da söyleyen de benim diğer kaleciyi de söyleyen benim. Muslera’da fiyat yükselince uzak durduk. Fiyat düşürülmeye çalışılıyor. İnanmış şekilde çalışıyoruz. 3-4 yerde olan arkadaşlarımız var. Yetenekli oyuncularımızın geçen sezonki performanslarını yukarı nasıl alırız, kısa sürede en önemli konu bu. Eldeki kuş, daldaki kuştan daha önemlidir” ifadelerini kullandı.

“AVURSTURYA KAMPINA TÜM FUTBOLCULAR KATILACAK”

Galatasaray’dan ayrılacak futbolcularla ilgili gelen bir soruyu da yanıtlayan Terim, “Zapata gibi isimlerle yollarımızı ayırdık. Herkes Avusturya’ya geliyor, hepsini görmek istiyorum. Özellikle yerli oyuncuları gözden çıkardık diye bir şey yok, düşünce halindeyiz. Bazıları hakkında basındaki arkadaşların duyumları neticesinde, yüzde 1 de olsa doğru noktalar var. Arkadaşlarla bunları paylaşmadık. Ama TFF’nin alacağı tavır ve şartlar ne olursa olsun bizim alacağımız tavır önemli. Açıkçası ben sezon

geldiğinde sevgili Galatasaraylılara, ‘ben burada kimseyi bırakmıyorum’ deseydim, kimse bir şey demezdi. Ama kalabilecek önemli oyuncular var onları daha yükseğe çekmeyi planladık. Gidecekler olmayacak mı, olacak ama verilmiş bir şeyi nasıl alırız diye ilk önce hepsini Avusturya kampını kattım. Yine dönüşte büyük ihtimalle açıklamayı liste halinde yaparız. Teşekkür etmek kaydıyla ayrılmak da futbolda doğaldır. Çünkü yeni bir takıma gitmek gerekiyor. Bazı mevkilerde de aciliyet var” cevabını verdi.

“GALATASARAY’IN MENFAATLERİ NETİCESİNDE KÜÇÜK MALİYETL. Oyuncu istemezse yapacak bir İ KALECİLERE DÖNMEK İSTEDİK”

Kaleci problemi hakkında da görüş bildiren tecrübeli teknik adam, “Galatasaray’ın menfaatleri neticesinde Muslera’dan vazgeçerek daha küçük maliyetli oyunculara dönmek istedik. Biz seneye Türkiye liginde oynayacağız. Sadece Türkiye ve Türkiye Kupası. Bizim kendi Türk kalecilerimizin de az bonservisli bir kalecinin de idare edeceğini düşündüm. Taffarel’in de bir sezonu da 10 senelik görev alabilecek bir kaleciyi rahat rahat getireceğini düşündüm. Zaten öbür kaleciden olur gelmeyince öteki tarafa

dönmüştük. Kaleci çok önemli bir konu ama bizi kaleci kurtaracaksa takımda arıza var demektir. Ama sonradan başkanla konuştuk ve öbür yollar tıkanmamıştı ve bir kaç yoldan devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜM TRANSFERLERİN KATKI SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Takıma katılan yeni oyuncular hakkında da görüş bildiren Terim, “Selçuk son olarak milli takımda oynattığımdan daha büyük aşama kaydetti, önemli bir transfer hepsi gibi. Ama her gün üzerine koyarak gitti. Şenol hocaya da teşekkür borçluyuz. Ceyhun da benim milli takımda görev verdiğim, karakteri iyi, insaniyeti iyi hem stoperde hem de orta sahada oynatabileceğimiz çok genç bir isim. Selçuk da çok genç. Türkiye’de bu tip oyuncuları mali ölçülerde olduğu sürece bonservisiyle alınmasından yanayız. Ancak bu

ikisinin de bonservisi yoktu. Elmander de hepimizin bildiği Bolton da Premier Lig’de oynamış 29 yaşında sağda – solda – ortada kullanabileceğimiz, İsveçlilere özgü fizik yapısıyla önemli katkı sağlayacak bir arkadaş. Ujfalusi ise Reyes ve Forlan’la birlikte düşünülen bir isimdi. Sağ bek ve stoper oynayabilecek, tecrübesiyle katkı sağlayacağını düşündüğümüz bir isim” dedi.

“ARDA’DAN 2 YILLIK BORCUMUZU ALACAĞIZ”

Basında, Ujfalusi’nin 32 yaşında Galatasaray’a satıldığını fakat Atletico Madrid’in Ujfalusi’nin yerine 24 yaşında bir futbolcu transfer ettiği ve Galatasaray’ın zararlı çıktığı yönündeki iddiaları da yanıtlayan Terim, “O dersleri verecek çok tecrübeli yöneticiler ve hocalar var Galatasaray’da. Biz 32 yaşında Popescu’yu da Hagi’yi de alınca aynı şeyler yazılmıştı ama sonradan olan hadiseleri takip ediyoruz. Bizim tecrübeli arkadaşlara ihtiyacımız var. Lider havası olan, orayı blok halinde halledecek

isimlere ihtiyacımız var. Bunun için de yargıç gibi kesin kararlar yerine daha esnek davranmakta yarar var. Biz de hem Ronaldo hem Messi isteriz. Ama bizim de yetenekli genç oyuncumuz var. Başta Ardamız var. 2 seneki borçlarımızı alacaklarımızı da tahsil etmeyi ümit ediyoruz kendisinden. Siz son 2 senedir Arda’yı beğeniyor musunuz?. Milli tamımı kurtarıyor iki hareketle. Arda oynadığı zaman bir takıma ne yapacağı açık. Bizde de var çok eleman. Bir önemli oyuncu da kazanacağımız bir Avrupa hakkıyla kendini

Avrupa’ya kanıtlamış olacaktır” şeklinde konuştu.

“TRANSFERDE YÜZDE 50 BAŞARILIYSANIZ İŞTE O ZAMAN BAŞARILISINIZDIR”

Transferde hiçbir zaman yüzde 100 başarı sağlanamayacağını vurgulayan Terim, “Transferde yüzde 50 başarılı iseniz, başarılısınızdır. Taraftarın iyi bir oyuna ve neticelere ihtiyacı var. Hiçbir şeyin garantisi yok ama eldeki oyuncuları analiz edince bazı yerlere bir şeyler yapmak zorunda olduğumuzu hissediyoruz. Geçen seneki ortam da psikolojik olarak zordu. 40 seneye yakın bir Galatasaray geçmişi olan . Oyuncu istemezse yapacak bir biri olarak görmediğim tabuları da gördüm. Ne olursa olsun Galatasaray

seyircisi takımına sahip çıkardı. Her halükarda bizi desteklerdi. Ben de bunu hayretle karşıladım geçen sene. Bundan dönüş Aslantepe’de alacağımız sonuçlar ve iyi oyunumuz. Tersten başlamak da budur. Hem genç, yetenekli hem de tecrübeli isimleri kadromuza alacağız” yorumunda bulundu.

“HER ZAMAN YERLİ HOCALARDAN YANAYIM”

Terim, ligde yer alan yerli hocalara da değinirken, “1996’da ligde 15’e yakın yabancı teknik direktörle çalıştık. Yerli yabancı hepsi meslektaşımız. Ama yerliden yana olduğumuzu hep söyledik. İlk 5’teki arkadaşlardan benim futbolcum, antrenörlüğünü yaptıklarım oldu ama şimdi meslektaşım oldular. Bu sayılar çoğalacak Türkiye’de. Şimdiden hepsine başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“İMZA 3 YILLIK FAKAT FESİH SANİYELİK”

Tecrübeli teknik adam sözlerine son verirken, sözleşmesinin 3 senelik olduğunu ifade etti ve şu şekilde sözlerine son verdi:

“Ancak her sene tekrar oturağız. Ama 1 dakika içerisinde feshedebiliriz, süre yok. Benim imzamda sorun olmaz. 1974 yılında imzayı atmışım. Hiçbir imzam 20 saniyeyi geçmedi. Bir defa son senemde Alp Yalman’a ‘Allah aşkına bir para göreyim sözleşmede, 1-2 senem kaldı’ dedim.. Çok kızdı Alp ağabey, eski köye yeni adet getirme dedi. Esas benim için anlam ifade eden yuvaya dönüştür. 3 senelik sözleşme ama her sene beraber olacağız. İnanıyorum ki uzun seneler olur. Buradan seveni de sevmeyeni de beğenmeni de

beğenmeyeni de takip ediyor, dinliyor anlamaya çalışıyorum. Benim için asıl olan Galatasaray’dır. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum.”
Kaynak: İHA

Önceki MakaleEkonomide yüzde 11 lik rekor büyüme ile Dünya birincisi olduk
Sonraki MakaleTrt 1 Gez Göz Arpacık programı paraşütle atmala Fethiye Ölüdeniz

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz