Filin bacaklarındaki mütiş sır

0
71

2 yada 4 tonluk kocaman fillerin nasıl yürüdüğünü nasıl hızlanıp nasıl durduklarını hiç düşündünüzmü ? Filler üzerinde yapılan bir araştırmayı şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Fil devasa yapısı olan bir hayvandır, büyük cüsselerine karşılık olarak öylesine yaratılmış ve dizayn edilmişlerdir ki şaşırmamak elde değildir, özellikler filler nasıl yürür şeklinde merak ettiğiniz bir sonun cevabını bulmaya çalışacağım sizler için.

Filler nasıl yürür ? Devasa yapıları ile tonlarca ağırlığı olan filler diğer hayvanlardan ayıran en önemli özelliği tıpkı 4 çeker arazi araçları gibi yürümesidir.

Yapılan bir araştırmaya göre fillerin diğer hayvanlardan farklı olarak, 4 bacaklarını da hareket ettirdiği, hız kazanmak için 4 ünü birden hareket ettirdiği ortaya çıkmıştır.

Filler ayrıca diğer 4 bacaklılarda yoğun olarak gördüğümüz ön ayak frenleme sistemini de kullanmayıp, aksine 4 ayakları ile fren yapıyor.

İşte fillerle ilgili yapılan bir araştırma.
Filler nasıl yürür

Londra Üniversitesi Kraliyet Veteriner Kolejinde görev yapan John Hutchinson ekibi tarafından yapılan araştırmada, fillerin yürüyüşü ve koşuşu özel kameralarla gözlemlendi.

Araştırmalarının sonucunda fillerin bacaklarının dört çeker bir arazi taşıtının tekerlekleri gibi hareket ettiğini gören bilim adamları, bunun hayvanın her bacağını hız kazanmak ve fren yapmak için kullanabildiği anlamına geldiğini belirtti.

Daha önce 4 ayaklı tüm hayvanların ön ayaklarını fren, arka ayaklarını ise hız kazanmak için kullanmak suretiyle bacakları arasında iş bölümü yaptığı düşünülüyordu.

Ancak araştırmanın sonucu, bunun filler için geçersiz olduğunu ortaya koydu. Bilim adamları filleri 4 ayaklı diğer hayvanlardan ayıran bu hareket özelliklerinin, onların iri gövdelerinden kaynaklanıyor olabileceğini söyledi.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr

Önceki MakaleEbru yaşar delidir albümü 2011 türkçe kürtçe araçpa olarak yorumlandı
Sonraki MakaleGribe soğuk algınlığına nezleye ne iyi gelir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz