Günde nekadar su içmeliyiz?

0
111

Su tüm canlılar için önemli bir kaynak, canlıların hayatında çok önemli bir para sahip olan su olmadan hiçbir canlının hayatını devam ettirmesi mümkün değildir.
İnsan vücudunun yarısından fazlsını oluşturan su yu çok tüketmek de az tüketmek de zararlıdır, su tüketimi çok az olduğunda insan vücudunda çeşitli sorunlar meydana çıkabilir, fazla olduğunda ise zehirlenme etkisi yapabilir.

Günlük nekadar su tüketmeliyiz

Su, pek çok nedenle insan yaşamının vazgeçilmezlerinden biri olsa da, tüketirken normal limitlere uyulması gereken bir maddedir. Normal bir insanın günlük su ihtiyacı; o kişinin yaşına, cinsiyetine, vücut yapısına (ağırlık başına düşen vücut yüzeylerinin fazla olması), vücut metabolizma hızına, ne iş yaptığına, sağlık durumuna ve yaptığı fiziksel aktivitelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Buna göre, normal bir insan günde ortalama 1,5 lt. ile 3 lt. arasında su tüketmelidir. Kişinin günlük su gereksinimi havanın sıcaklığı, aşırı terleme, mide bozulması, ishal gibi durumlarda ise artış gösterebilmektedir. Dolayısıyla günlük su alımı, vücudun su kaybı ile dengede olmalıdır.

Az tüketilmesinin zararları

Kişi, gün içerisinde alması gereken miktardan daha az su tükettiğinde veya hiç tüketmediğinde vücudunda depolanan yağ miktarında artış gözlemlenir. Bu kez vücut kendinde bulunan suyu tutmaya başlar. Tüketilen besinlerin sindirilmesi ve emilmesi sırasında kabızlık gibi çeşitli problemler oluşabilir. Ayrıca, yetersiz su tüketimi metabolizmanın da yavaş çalışmasına neden olabilmektedir.

Aşırı tüketilmesinin zararları

Gerekenden daha fazla su tüketimi ise kişinin zehirlenmesine neden olabilir. Aşırı su vücutta; kandaki sodyum miktarının düşmesine (hiponatremi), hücrelerin aşırı su alarak şişmesine, ciddi fiziksel sorunlara, beyin ödemine ve ölümüne neden olabilmektedir.

 

Önceki MakaleÜzümlü kek tarifi Yapılışı
Sonraki MakaleDövme ile ilgili ayet ve hadis

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz