Hacca gitmiş birisi ile röportaj yapalım

3
810

Çevrenizde hacca gitmiş olan birine aşağıdaki soruları sorup cevaplarını defterinize not ediniz.

Hacca gitmiş olan biriyle röportaj etmek onun bilgilerinden faydalanmak, kutsal toprakları görmüş ve Allah’a yakın olmuş Peygamber efendimizin yaşadığı kutsal topraklara ayak basmış bir kişi ile röportaj yapmak şüphesiz çok değerli.

Hacca gitmiş birisi ile röportaj esnasında aşağıdaki sorulara yer vereceğiz ;
◆ Hacca gitmeden önce nasıl bir hazırlık yaptınız?
◆ Kaç yaşında hacca gittiniz?
◆ Kutsal topraklara ilk vardığınızda neler hissettiniz?
◆ Hac ibadetini yerine getirirken neler yaptınız?
◆ Farklı ülkelerden hac yapmak için gelen Müslümanlarla tanışma imkânınız oldu mu?
◆ Hacdan döneceğiniz an neler hissetiniz?
◆ Hac ibadetini yerine getirdikten sonra davranışlarınızda ne gibi değişiklikler oldu?
◆ Hac ibadetini yapmak isteyenlere bir öneriniz olur mu?

 

◆ Hacca gitmeden önce nasıl bir hazırlık yaptınız?
Eskiden gidenlerden bilgiler edindim ve hac kitabı aldım. Haccın ibadet olarak nasıl yapılacağı konusunda bilgiler edindim. Hacca gitmeden önce hac seminerlerine katıldım. Oradan edindiğimiz bilgilerle eşyalarımızı oluşturmaya başladık. Etrafımızdaki komşular ve arkadaşlarla da helalleşmeye başladık.
◆ Kaç yaşında hacca gittiniz?
55.
◆ Kutsal topraklara ilk vardığınızda neler hissettiniz?
İlk kez gitmenin verdiği heyecan vardı içimde, ama bu asla korku değildi heyecandı sadece, Peygamber efendimizin yaşadığı topraklara ayak basmanın vermiş olduğu heyecan ve mutlulukdu sadece.
◆ Hac ibadetini yerine getirirken neler yaptınız?
Türkiye’den gittiğimizde 1 gün içinde Umre görevimizi yaptık. İhram giyisilerimizi çıkarıp normal elbiselerimizi giydik. Ardından Arefe gününden bir gün öncesine kadar Kâbe’ye tavafa ve namaza gittik. Kâbe’de 24 saat ibadet imkânı var. Bazen gündüz uyuyup gece Kâbe’ye gittiğimiz de oldu. Bazen Kâbe civarındaki otellerin altındaki alışveriş merkezlerine gidip gezdiğimiz de oldu. Hac ibadeti için yeniden ihrama girip Arafat’a gittik. Arefe günü vakfe yapıp akşam ezanından sonra otobüslerle Müzdelife’ye gidip orada da vakfe yaptık. Sabah namazında Mina’ya gidip Büyük Şeytan’a 7 adet taş attık. Kurbanlarımız kesildi ve ihramdan çıktık. Bayramın 1. gecesi hac (ziyaret) tavafımızı yaptık. Bayramın 2. ve 3. günleri 3 şeytana da 7’şer taş attık. Artık Mekke’de tek ibadet görevimiz kalmıştı oda veda tavafı. Bu arada otobüslerle Mekke’de ziyaret edeceğimiz bildirildi. Yaklaşık 4 saat içinde Sevr Dağı, Arafat, Müzdelife, Mina ve Nur Dağını gezdik.
Medine’ye gittiğimizde Mescidi Nebevi’de 5 vakit namaz kıldık. 8 günde 40 vakit namazı tamamladık. Orada da Mescidde Hz. Peygamberin, Hz. Ebubekir’in ve Hz.Ömer’in Kabrini ziyaret edip Ravza’da namaz kıldık. Ashabın kabirlerinin bulunduğu Cennetü’l-Baki Kabristanını ziyaret ettik. Osmanlı Garını, Hurma Pazarını, Gammame Mescidini yürüyerek ziyaret ettik. Otobüslerle de Kuba Mescidini, Kıbleteyn Mescidini, 7 Mescidleri (Hendek Savaş Alanı) ve Uhud’u ziyaret ettik.
◆ Farklı ülkelerden hac yapmak için gelen Müslümanlarla tanışma imkânınız oldu mu?
Evet farklı ülkelerden gelen müslümanlarla konuştum, genellikle dünya üzerindeki sorunlar ve sıkıntılardan bahsettik, son dönemde yaşanan suriye olayı başta olmak üzere çeşitli sosyal olaylara değindik.
◆ Hacdan döneceğiniz an neler hissetiniz?
Döneceğim zaman şüphesiz kutsal topraklardan uzaklaşmanın verdiği bir burukluk ile aileme kavuşmanın vermiş olduğu mutluluk arasında kaldım, netice olarak hac görevimizi yerine getirdik ve artık dönmeliydik, ve döndük.
◆ Hac ibadetini yerine getirdikten sonra davranışlarınızda ne gibi değişiklikler oldu?
Hayatımız boyunca okullarda öğretilen, bahsedilen şeylerin tümünü orada görme ve yaşama fırsatı bulmuştuk, insan anlatılamaz tarif edilemez bir duygu ile geri dönüyor, farklı bir aleme geçiş yapıyorsunuz adeta, çok farklı ve çok güzel bir duygu bu.
İnsanın sabrı artıyor, hoşgörüsü artıyor, ibadet yaparken kendini daha iyi disiplin edebiiyor, gerçek anlamda haramdan kaçıyor, insanları üzmemeye, kırmamaya, incitmemeye daha çok özen gösteriyor.
◆ Hac ibadetini yapmak isteyenlere bir öneriniz olur mu?
Allah bu kutsal topraklarda bulunmayı tüm cani gönülden isteyen müslümanlara nasip etsin inşallah, genç yaşlarda bu kutsal topraklara gitmek gençken herşeyin farkına varmak daha iyi olacak diye düşünüyorum, ben 55 yaşında hacı olmuş birisi olarak keşke daha önceden gitmiş olsaydım diyorum.

Önceki MakaleHac ibadeti size neleri çağrıştırmaktadır
Sonraki MakaleHaccın insanlara faydaları nelerdir?

3 Yorum Yapıldı

  1. Abicim Allah Senden Razı Olsun Bu Röportaj İçin Çok Sağol Abi Senin Sayende Din Projesinden 100 Alacağım İnşallah. İyi Günler Arkadaşlar.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz