Hava kirliliğini oluşturan nedenler nelerdir?

0
72

Hava kirliliğini oluşturan nedenler nelerdir?

Hava kirliliği günümüzde nüfusun yoğun olduğu yerlerde ciddi derecede kendini hissettirmektedir, daha çok kırsal kesimde, köyde yaşayan insanlar daha temiz havayı solumaktadır.

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların araçların egzoslarından çıkan gazlar dolayısıyla bir hayli zararlı gazlar ile karşı karşıyadır, bu günümüzde ülkemizde aşırı derecede hissedilmese de Çin gibi nüfusun oldukça yoğun olduğu ülkelerde insanlar araçların egzoslarından çıkan gazlar ile neredeyse sokakta birbirlerini görmekte zorluk çekmektedirler.

çin hava kirliliği
çin hava kirliliği

Soldaki fotoğrafda Çin’de sokaktan bir görüntüyü görüyorsunuz, bazı günlerde çin halkı bu derece yoğun hava kirliliği ile karşı karşıya kalmaktadır ve insanlar bu yüzden maske ile dolaşmak zorunda kalmaktadır.
Hava kirliliği sanayi devrimi ile birlikte başladı ve artmaya hızla devam ediyor, fabrikaların bacalarından çıkan zararlı gazlar, otomobillerin egzoslarından çıkan zararlı gazlar ciddi derecede hava kirliliğine sebebiyet veren unsurlar arasında yer almaktadır.

Önceki MakaleHava, toprak ve su kirliliğinin nedenleri ve olumsuz sonuçları
Sonraki MakaleKarlofça Antlaşmasının Maddeleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz