Hıçkırık Neden Oluşur, Nasıl Geçer

0
116

Hıçkırık Nasıl oluşur, neden oluşur, nasıl geçer, hıçkırık ne yapınca olur, hıçkırık ile yumurta çalmanın ne alakası var ?,

Hıçkırık hemen hemen her insanda oluşabilen, özellikle hızlı yemek yenildiğinde karşımıza çıkan bir durumdur. Hıçkırık nasıl oluşur şimdi bunun cevabını verelim.

Hıçkırık Nasıl Oluşur ?

Hızlı yemek yenildiğinde çoğu kez bu yemeklerle birlikte bir miktar hava da içeri girer, hıçkırık bu olayın neticesinde vücudumuzun tepki göstermesidir. Yani kısaca hıçkırığın oluşması bu şekildedir.

Diyafram süratle büzüşerek, çok ani ve hızlı nefes almamızı sağlar. Bu arada boğazımızın üst tarafında, ses tellerimizin bulunduğu kısımda bir kapanma olur ve buradan geçen hava bir an bloke edilir. Bu da ‘hıck’ şeklinde bir sesin çıkmasına neden olur.

Hıçkırık nasıl Geçer ?

Baş aşağı durmak, yavaş yavaş su içmek, kollan yukarıda tutmak, nefesi tutmak, ileride bir noktaya bakarak derin nefes almak, buzlu su içmek, nefesi tutarak üç kere yutkunmak, nane yutmak, parmağı kulağa bastırarak su içmek ve korkutmak gibi.

Yemek yerken gülmek, hızlı hızlı yemek yemek, yada yemek yerken konuşmak hıçkırığa sebep olan başlıca şeylerdir, yemeğe saygı nekadar artarsa hıçkırık da o kadar azalır değerli okurlar.

Önceki MakaleAşk İle İlgili Sözler, Şiirler, Mesajlar 2013
Sonraki MakaleDünyanın En İyi Kalecileri 2013

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz