İletişim kurmada farklılıklara saygılı olmak gerekli midir? Neden ?

0
160

İletişim kurmada farklılıklara saygılı olmak gerekli midir? Neden ?

İnsanlar için iletişim çok önemlidir, insanlar iletişim kurarak dertlerini, acılarını, sevinçlerini, kısacası tüm duygularını paylaşır karşı tarafa aktarır böylece acılar azalır , mutluluklar çoğalır..

İletişim kurarken karşımızdaki kişinin bizimle aynı fikirde, aynı düşüncede olması şart değildir, aksine ben kendimden örnek vermek istiyorum, ben karşımdaki kişinin benim gibi düşünmesini istemem ki daha farklı şeyler öğrenebileyim, konuşurken veya bir konu üzerinde tartışırken bana benim bilmediğim şeyleri göstersin, ondan birşeyler öğrenebileyim.

Tabi bu herzaman için gerçeli değildir zaman zaman farklı karşıt görüşlü insanlarla konuşmak, fikir alışverişinde bulunmak bana farklı olan yani bilmediğim şeyleri öğretir.

İletişimde farklı düşünceler, farklı görüşlerin olması son derece normal ve olağan bir durumdur, zira herkes aynı şeyi düşünseydi herkes aynı şeyi yapardı örnek veriyorum herkes doktor olurdu yada herkes öğretmen olmaya çalışdırdı. Herkesin görüşleri, düşünceleri, istekleri, arzuları, mutlulukları ve mutsuzlukları farklı farklıdır ki bu bağlamda hayattan beklentisi de farklıdır.

Bu düşüncelere göre iletişim kurarken farklı görüş ve düşüncelerin olağan bir durum olduğunu bilip onların düşüncelerine saygılı olmak gerekmektedir. Kendi fikir ve düşüncelerimizi aktardıktan sonra herkesin düşüncesine saygılı olmayı bilmeliyiz.

Önceki MakaleArkadaşlarınızla ilişkilerinizi olumlu ve olumsuz yönde etkileyen davranışlar
Sonraki MakaleAtatürk’ün çocukluk dönemine ait bir anısı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz