İtalya Abruzzo ve Molise Bölgesi

0
148
italya molise
italya molise

İtalya Abruzzo ve Molise Bölgesi

İtalya yarımadasının bir bölgesi. En önemli kenti L’Aquila’dır. Kuzey-batıda Marche, batıda Lazio, güneyde Campania, güney-doğuda Puglie ve doğuda ise Adriya deniziyle sınırlanmıştır.

Bölge dağlık ve tepeliktir. Batıdan doğuya doğru üç sıradağ uzanır. Bunların en yükseği doğudaki kayalık Monte Corno dağı (2914 m) ile Monte Amaro dağıdır (2795m )

Kuzey-batıdan güney-doğu yönüne doğru birbirine paralel birçok ırmak akar. Bunlar sırasıyla Toronto, Tordino, Vomano, Pescara, Sangro, Trigno ve Biferno akarsularıdır.

Adriya kıyısında yer alan Giulianova Roseta degli Abruzzi, Pescara, Francavilla al Mara, Ortano a Mare, San Vito Chietino, Vasto ve Termoli kentleri balıkçılık bakımından önemlidir.

Ayrıca buralalarda turizm endüstrisi de gelişmiştir. Dağlık kesimlerin önemli kentleri ise Teramo, Chieti, L’Aquila, Pescara ve Campobasso’dur. Bölgenin yüzölçünü  15.232 km² dir.

Abruzzi ve Molise’nin ekonomik kaynakları tarım, hayvancılık ve endüstri çalışmalarına dayanır. Tarım alanında buğday, mısır, patates, sebze, zeytin yetiştirilir.

Hayvancılık daha çok küçükbaş hayvanlara bağlı kalmıştır. Balıkçılık da önemlidir. Son zamanlarda bulunan petrol kaynakları ilerisi için umut vermektedir.

Bussi’de kimya, Pescara’da çimento, Avezzano’da şeker fabrikaları vardır. Milano-Bologna-Bari demiryolu, bölgeden geçer. Bir başka önemli demiryolu da Pescara-Roma yoludur.

Abruzzi ve Molise bölgesi edebiyat ve düşünce alanlarında dünya çapında ün yapmış kişiler de yetiştirmiştir. Nitekim ünlü romalı ozan Ovidius ile XX. yüzyılın ünlü italyan düşünürü Benedetto Croce ve Gabriele d’annunzio bu bölgenin yetiştirdiği kişilerdir.

Önceki MakaleDuca Degli Abruzzi Kimdir ?
Sonraki MakaleAbsid Nedir? Ne Anlama Gelir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz