Japon balığı hastalıkları

0
166

4 tane balığımdan bir tanesinin yemek yememesi ve günler geçtikçe durumunun kötüye gitmesi sonunda japon balıklarının çeşitli hastalıklarının olduğunu ve gerekli önlemler alınmazsa ölebileceklerini gördüm.

İşte japon balıklarının çeşitli hastalıkları ve tedavi yönleri..

Akvaryum balıklarının hastalanmasının temel nedeni düşük su kalitesidir. Isı pHamonyanitritnitrat seviyelerinin istenilen düzeylerde tutulamaması balıkların bağışıklık sistemini çökertiye uğratır. Eğer akvaryumunuzda bir hastalık belirtisiyle karşılaşırsanız ilk olarak suyu test ediniz .Her hangi bir ilaç kullanmadan önce bu değerlerden emin olunuz.İyi bir su kalitesi ve doğru beslenme hastalıklardan korunmanın en iyi yoludur.Oluşabilecek bu hastalıkları tedavi etmenin en iyi yolu akvaryumun dışında bir -karantina- akvaryumu hazırlamaktır. Bunun hastalığın akvaryumda yayılmasını engelleme faydası bir yana kullanacağınız ilaçlardan akvaryumdaki omurgasızların zehirlenmemesi için gereklidir. Ayrıca akvaryumda kullanacağınız ilaç filtre ve çakıllar tarafından emilir ve etkisi azalir. İlaçla işiniz bittiğinde de onu akvaryumdan atmak için uğraşmamış olursunuz.- İlaçları kullanırken üreticilerin talimatlarını mutlaka dikkate alınız .Az bir doz kullanmak işe yaramayacaktır ya da çok doz kullanmak zararlı sonuçlar doğurabilir. İlaçın akvaryumun içinde uygulandığı durumlar da aktif kömürün ve ozonizör gibi medyaların kullanılmaması yerinde olur aktif kömür ilacı emer ozonizör de bazı ilaçlarla tepkimeye girebilir. İlacı akvaryum içinde kullandıysanız tedavi sonrası aktif kömürle bir süre suyu temizleyiniz (bir hafta kadar ) sonra bu aktif kömürü filtreden çıkarınız % 30 kadar bir su değişikliği de yararlı olur.

Hastalık Adları
Beyaz benek
Siyah benek
Solungaç/deri paraziti
Bağırsak kurtları
Mikroskobik enfeksiyonlar Yüzgeç çürümesi

Zehirlenme -ÇÖZÜMLERİ- Beyaz Benek
Belirtiler:
Balığın tüm bedeninde yüzgeçlerinde gözle görülür beyaz benekler vardır (1mm kadar)
Nedeni:
Parazitel bir hastalıktır.
Tedavi:
Parazitler hayvanın üzerinde bir süre kalıp çoğalmak için tekrar suya zemine kendilerini bırakırlar bu sırada (ısı yükseltilip bu süreç hızlandırılabilir ;ilaçla tedavisi yapılır.Uzun süreli bir tedavi gerektire bilir hastalığın kökünün tamamen kazındığına emin olunuz.

Solungaç/Deri paraziti ve Siyah Benek
Belirtiler:
Soluma güçlüğü ,kaşınmak,koyu renkli kurtçuklar .beyaz yama görünümlü lekeler .
Nedenler:
değişik parazitlerden meydana gelirler.
Tedavi:
Formalin yada metilen mavisi eriyiği ile hasta balık banyo edilir .

Mikroskobik Efeksiyon
Belirtiler:
Beyaz yama görünümlü lekeler, yüzme bozukluğu, yem yememe ,zayıflama, halsizlik.
Nedeni:
parazitel dir
Tedavi:
Tedavisi yoktur.
Zehirlenme
Belirtiler:
Solunum güçlüğü ,renk değişikliği ,gözlerde buğulanma,yem yememe.
Nedenleri:
Değişik nedenleri olabilir. Aşırı dozda yada uyumsuz ilaçların birarada kullanılması, ev temizlik maddelerinin suya karışması.
Tedavi:
Vakit kaybetmeden su değişikliği yapılmalıdır suyun tümünün değiştirilmesi gerekebilir.

Önceki MakaleTürkiyede nesli tükenen hayvanlar
Sonraki MakaleUzun gelin saçı modelleri resimleri 2012

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz