Kılık kıyafet alanında neden değişiklik yapıldı

1
378
kılık kıyafet değişikliği neden yapıldı amacı

Sosyal alanda yapılan inkilapların nedenleri, kılık kıyafet alanındaki yeniliklerin sebepleri, kılık kıyafet alanında neden yenilik yapıldı.

kılık kıyafet değişikliği neden yapıldı amacı

KILIK KIYAFET DEĞİŞİKLİĞİ NEDENLERİ

Toplumumuzda kıyafet alanında birliğin olmaması, osmanlı devleti zamanında çok uluslu yapıya sahipti dolayısıyla bir çok kültürü içinde barındırdığı için bu yüzden her kültürün kendine has yöresel kıyafetleri bulunmaktaydı, bunun için kıyafet alanında birlik yoktu bu da kıyafet alanında değişiklik yapılmasını getirdi.

Mustafa Kemal’in Türk halkını görünümüyle medeni ve çağdaş bir topluma dönüştürmek istemesi. O dönemde 2 tip kıyafet bulunuyordu, birincisi yöresel, ikincisi ise çağdaş bir kıyafet, Atatürk de yeni kurulan Türk devletinin çağdaş bir görünüme sahip olması için böyle bir değişiklik yapıldı.

Halk arasında milli birlik ve beraberliği güçlendirmek. Ayrıcalık bildiren kıyafetlerin yerine çağdaş kıyafetlerin gelmesi ile birlikte milli birlik ve beraberlik güçlenecektir.

M. Kemal bu amaçla Kastamonu ve İzmir’e gezi düzenleyip bu gezide kıyafet konusunda yapacağı değişiklikleri halka tanıtacaktır.

Kılık kıyafet değişikliğinin sonuçları için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

>>> Kılık kıyafet değişikliği sonuçları <<

Önceki MakaleKadınlara siyasi hakların verilmesi kısaca özet
Sonraki MakaleKılık kıyafet değişikliği sonuçları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz