Kırım savaşı hakkında kısaca bilgi, nedenleri ve sonuçları

0
156

KIRIM SAVAŞI
Nedenleri
1-Doğu meselesi (Osmanlı’yı balkanlardan atmak istiyorlardı)
2-Kudüs merkezli kutsal yerler sorunu
İçeriği
-Rusya, 1853’te Eflak ve Boğdan’ı işgal ediyor. Fakat Osmanlı İngiltere’nin isteği üzerine buna karşı bir direniş gösteremiyor. Bunun üzerine Avusturya ve Rusya sınırlarına asker yığmaya başlıyor.
-Bunlar sonucunda viyana Kongresi toplanıyor. İngiltere, Fransa, Rusya ve Prusya Osmanlı

–Rus savaşını bitirecek bir rota hazırlayıo Osmanlıya gönderiyorlar. Fakat Osmanlı bunu kabul etmiyor. Ancak yalnızca üzerinde bazı değişiklikler yapılırsa kabul edeceğini İngiltere’ye bildiriyor. Aynı zamanda da Osmanlı Rusya’ya Eflak ve Boğdan’ı boşaltması için ültimatom veriyor. Fakat Rusya’nın red cevabı üzerine Osmanlı savaş hazırlıklarına başlıyor. Karşılıklı çatışmalar olarak başlayan savaş başka bir hal alması üzerine İngiltere ve Fransa da Rusya’ya ültimatom veriyorlar. Fakat Rusya yine reddediyor ve 28 ocak 1854’de saldırıya geçiyor.
-İngiltere ve Fransa’da bunun üzeine Osmanlı’nın yanında savaşıyorlar, bunun ardından ise Osmanlı savaşı kazanıyor. Müttefikler Rusların önemli üslerinden olan Kırımlı olarak onların güneye inme politikasını engelleyeceklerini düşünüyorlar. Sivastopol’u almak için harekete geçiyorlar. İtalya’da savaşa dahil oluyor ve Rusların savaşı kaybetmesi için birçok asker gönderiyor.
-Savaşın bitişinden sonra Paris Barış Kongresi düzenleniyor. Bu kongrede Osmanlı ilk defa Avrupa devleti olarak eşit ve Avrupalı devletler arasında denge sağlayacak şekilde önemseniyor. Bu kongreye İngiltere, Fransa, Avusturya ile birlikte Osmanlı devleti katılıyor. Paris barış antlaşması ile Rus tehdidi kalkıyor ve Osmanlı toprak bütünlüğünü tüm Avrupalı devletler kabul etmiş sayıyor.

Önceki MakaleYoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin 200 metrenin altına düştüğü bir anda piste iniş yapmaktan..
Sonraki MakaleI. Meşrutiyet ve II. Abdülhamit Dönemi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz