“Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” atasözü neyi anlatmaktadır

0
152

“Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” atasözü neyi anlatmaktadır, atasözü anlamı nedir, ne demektir,

Sosyal yaşam içinde yaşadığımız süre boyunca her zaman birilerine muhtaç olarak yaşarız, kendi başımıza bir hayat yaşasak bile aslında birilerine yine muhtacız, çünkü para bir değişim aracıdır, para olmazsa evet hiçbirşey olmaz fakat bir evin içinde kapalı kaldığınızı düşünün trilyon paranız olsa bile işe yaramaz. Para ekonominin olduğu yerde evet can bulur ve herşeyi alma imkanı sağlayabilir.

Fakat sosyal yaşam içinde insanlar birbirlerine herzaman muhtaç olarak yaşarlar, özellikçe çevremizdeki dostlarımızın, arkadaşlarımızın bu konuda daha duyarlı paylaşımcı olması, daha düşünceli olması her zaman bize avantaj sağlar.

İnsanlar herzaman birbirine muhtaç olarak yaratılmıştır, tıpkı bir domino taşı gibidirler, dünya üzerinde tek başınıza siz olsanız başka hiç kimse olmasa, ne yaparsınız ? Bir sürü de paranız olsun varsayalım, En basitinden ekmek alamazsınız ekmek alsanız bile küflenmiştir, çünkü taze ekmek çıkmamıştır sabah fırından, ekmekler küflendi kendiniz ekmek yapmaya çalışsanız bir süre sonra un bitecek, ulaşım olarak sıkıntı yaşayacaksınız, araba bozulduğunu farz edelim kime tamir ettireceksiniz ? Benzin bitti, kim petrol çıkartıp işleyecek ?, suyunuz bitti kim size su çıkartacak ? Evet bizim bir sürü trilyonlarca paramız var ama, işte para herzaman işe yaramıyor, para ekonomin, devletlerin olduğu yerde değer bulur ve mükemmel bir değişim aracına dönüşür.

Bu yüzden her zaman insanlar birbirine muhtaç olarak yaratılmışlardır. Her zaman en yakınımızdaki insanlara isteyerek yada istemeyerek muhtaç oluruz.

Önceki MakaleHacda ziyaret edilen önemli mekanların resimleri
Sonraki MakaleYardımlaşma ve paylaşmanın kişiye ve topluma faydaları hakkında bir kompozisyon yazınız.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz