Köyden kente göçün ortaya çıkardığı başlıca sorunlar nelerdir?

0
107

Ülkemizde köyden kente göçün ortaya çıkardığı başlıca sorunlar nelerdir? Köy ve kırsal kesimlerde nüfus artışı şehirlere oranla daha fazla olduğunu biliyoruz, bu nüfus artışının büyük çoğunluğunun köy ve kırsal kesimlerden daha büyük şehirlere göç ettiğini söyleyebiliriz. Gerek ekonomik özgürlüğünü kazanmak, gerekse daha rahat, daha düzenli, istediği herşeye kısa süre içinde ulaşabilen bir yaşam arzusu ile büyük şehirlere göç gerçekleşmektedir.

Tabi bu göçün ardından büyük şehirleri zora ve sıkıntıya sokan bazı olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. Hızlı şekilde artan şehir nüfusları beraberinde hava kirliliği, konut ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan yeni konutlar şehri çevrelemekte ve sanayi alanı biranda şehrin ortasında kalmaktadır.

Bunun yanında artan hızlı nüfus ile birlikte şehirlerin gerçek yapısı ve düzeni bozulmakta, eğitim, sağlık, ve diğer alanlarda artan nüfusun isteklerine cevap verilmez bir hale gelmektedir. Trafik sıkıntısı artmakta, insanların evlerine ulaşması uzun saatler sürebilmektedir.

Önceki MakaleKırsal kesim ve kentlerin nüfus karşılaştırması
Sonraki MakaleDevletin yerleşme ve seyahat hürriyetlerini kısıtlaması..

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz