Kul hakkı nedir, hangi davranışlar kul hakkına girer

0
204

Kul hakkı nedir, hangi davranışlar kul hakkına girer, Kul demek insan anlamına gelir, her insanın doğuştan kazandığı bir takım haklar, özgürlükler vardır bu haklar diğer insanlar tarafından çiğnenmesi, yok sayılması kul hakkına girer diyebiliriz.

İnsanların doğuştan gelen yaşama, eğitim alma, düşünce, inanç, özel yaşamın gizliliği, sağlık, gibi pek çok hakkı bulunmaktadır, insanlar özgürdür ancak başka birinin özgürlük alanına girdiği ve bu alana müdahalede bulunduğu zaman özgürlükler biter.

Yani örnek verecek olursa, sigara içen birisi kapalı bir ortamda sigara kullanıyorsa ve yanında sigara içmeyen kişiler varsa bu kişi sigara içmeyen kişilerin hakkına giriyor demektir. Pasif içici olarak sigara içmeyen kişilere zarar vermesi kişinin kul hakkına girmektedir.

Bir kişiyi öldürmek, zarar vermek, birisi hakkında yalan söyleyerek onu kötü göstermek, gıybet, iftira, hırsızlık, rüşvet almak veya verme, haset etme,  birinin namus ve şerefine sataşmak, alay etmek, başka birinin özel yaşamına karışmak, birine sövmek yada kötü sözde bulunmak, sırrı açıklamak. vs…

Gibi davranışlar kul hakkına giren davranışlar arasında yer almaktadır.

Önceki MakaleAllah niçin vahiy göndermiştir kısaca
Sonraki MakaleEvrenden gereği gibi yararlanmak nasıl olmalıdır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz