Kurana göre insan evren ilişkisinde insanın sorumlulukları nelerdir

0
367

Kuran-ı Kerim’e göre insanın evrenle olan ilişkisinde nelere dikkat etmelidir, insan evren ilişkisinde insanın sorumlulukları hakkında bilgi,

Kuran-ı Kerim insanların günlük yaşamlarında nasıl davranmaları gerektiği, toplum içinde nelere dikkat etmeleri gerektiği ve bize Yüce Allah’ı yakından tanımamızı sağlayan ilahi bir kitaptır.
Kuran-ı Kerim insan ile evren arasında var olan ilişkide bazı kurallar koymuş, insanı sınırlandırmıştır. Bu sınırlandırma sadece insan ile evren arasında değil, insanların toplum içinde yaşamlarında da bu sınırlandırmalar mevcuttur. Fakat bu sınırlamalar insanların ve diğer insanların yaşamlarını daha iyiye, güzele ulaştırmak içindir.

İnsanlar evren ile olan ilişkilerinde doğadan faydalanmalı ancak doğaya zarar vermemelidir, doğayı korumalı doğadaki var olan maddelerin, varlıkların herbirinin ayrı ayrı yerinin ve değerinin olduğunu bilmeli, her birine baktığında yaratıcımız olan Yüce Allah’ın kudretini görmelidir.

Böylece gördüğü ve baktığı her cisimden, varlıktan farklı şekilde tat alacak ve onlara zarar vermeyecektir. Örneğin, doğayı kirletmemeli, ağaçları kesmemeli, doğadaki canlı olan diğer hayvanlara keyfi için zarar vermemelidir.

İnsanlar yaşamlarında bu ve bunun gibi davranışlarla doğadaki diğer varlıkların ve canlıların yaşamına izin vermelidir.

Önceki MakaleKuran’a göre insanların diğer insanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır
Sonraki MakaleTürksat 4a otomatik kanal arama frekansı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz