Kurban Bayramı Nasıl Kutlanmakta? Neler Yapılmaktadır?

1
201
Kurban Bayramı Toplumumuzda Nasıl Kutlanmakta

Kurban Bayramı Toplumumuzda Nasıl Kutlanmakta, Bu Bayramda Neler Yapılmaktadır?, Türkiye’de kurban bayramı nasıl kutlanıyor.

Ülkemizde Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı olarak dini bayramlar arasında en önemli iki bayram doyasıya kutlanmaktadır. Bu başlıkta Kurban Bayramı üzerinde duracağız, kurban bayramında neler yapıldığını nasıl ibadet edildiği gibi konuları işleyeceğiz.

Ülkemizde Kurban Bayramı gelmeden önce hazırlıklar başlar, kırsal kesimlerde yaşayan insanlar kurban bayramından çok önce kurbanlığını satın alır ve bahçesinde beslemeye kurbana hazırlamaya başlar.

Kurbanlık

Hazırlıklar devam ederken bir yandan bayram için tatlılar yapılır. Bayramda misafirlere verilmek üzere birbirinden güzel tatlılar hazırlanır.

Bayram günü yaklaştığında büyükşehirlerde kurban pazarları kurulur ve şehirde yaşayanlar bu kurbanlıkları satın alır. Kırsal kesim ve köylerde yaşayanlar ise kendi bahçelerinde kurbanlıklarını kesmek için hazırlar.

Bayram arefesinde yani bayramdan bir gün önce mezarlıklara, türbelere gidilerek ziyaret edilir ve dualar okunur.

Bayramın birinci günü sabah bayram namazına gidilir, bütün erkekler sabah bayram namazına gider ve ardından cami çıkışı bayramlaşır. Küsler barışır ve büyük bir coşku ile artık bayram başlamıştır.

Bayram namazı kılınır bayramlaşılır ve ardından kurban edilmek üzere kurbanlığın yanına gidilir, dualar okunur ve kurbanlık kurban edildikten sonra kesme işlemleri devam eder…

Kurbanlığı doğrama işlemi bittiğinde etin 3’de 1’i yoksullara ve kurban kesmeye gücü olmayanlara dağıtılır. Böylece herkes eşit şekilde kurban etinden faydalanmış olur.

Önceki MakaleZekat Vermenin Toplumsal Faydaları, Yararları Nelerdir?
Sonraki MakaleKurban Etinin Kaçta Kaçı Dağıtılır

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz