Küresel Isınma nedir, küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemler

0
198

Küresel Isınma nedir, küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemler

Küresel ısınma insanlığı tehdit eden ciddi sorunlar arasında yer almaktadır, insanların yapmış oldukları birtakım hareketler, eylemler sonucunda küresel olarak insanlığı ve diğer canlıların yaşamlarını tehdit eden, hatta ve hatta pek çok türün yok olmasına sebep olan küresel ısınma yakın gelecekte canlıları tehdit eden faktörler arasında yer alacak gibi görünüyor. Peki nedir bu küresel ısınma, Küresel ısınmayı bir battaniye gibi düşünebilirsiniz, yani insanların saldıkları gazlar atmosferi kaplıyor ve sera etkisi yaratarak aşırı ısınmaya sebebiyet veriyor, kısacası üstümüze kalın bir battaniye örtüyoruz ve her geçen gün, yıl bu battaniye kalınlaşmaya devam ediyor.

Başka bir ifade ile Küresel Isınma; Atmosferdeki doğal sera etkisinin, insan faaliyetleri sonucunda daha artarak küresel boyutta aşırı ısınmaya neden olmasına denir.

Fosil yakıtların dumanı ve endüstri gazlarının atmosfer dengesini bozması CO2, metan gibi sera gazlarının kontrolsüz olarak atmosfere salınması, Sanayi Devrimi ile başlayan aşırı kirlenmenin artarak devam etmesi, yeterli derecede önlem alınmaması, her yıl milyonlarca ton “Karbon” un atmosferde birikmesi küresel ısınmanın belli başlı nedenleri arasında yer alır.

Küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemler

-Enerji dostu ampuller kullanmak,

-Televizyonlar bekleme konumunda bırakılmamalıdır.

-Doğru ışıklandırma,

Klima yerine vantilatör,

-Evler ısı kaybına karşı yalıtım yapılmalı,

-Atmosfere salınan sera gazları kontrol altına alınmalı,

-“Kyoto protokolü” kararları uygulanmalıdır.

Önceki MakaleDünya üzerinde içme suyu miktarı ne kadardır
Sonraki MakaleKüresel Sorunlar Nelerdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz