Liberal Ne demektir ?

0
79

Liberal demokrasi nedir ? liberal demokrasi kelimesini televizyonda ve günlük hayatta sık sık duyabilirsiniz, anlamını bilmeyenler için liberal demokrasi nedir ? detaylı bilgi yazının devamındadır.

Liberal demokrasi, toplumca kabul gören her türlü siyasi görüşün bir çatı altında uzlaşarak genel anlamda ulusun çıkarları için gereken her türlü yönde esneyebilen bir yönetim politikası modelidir.
Bugün dünyada egemen olan ve bir ideal olarak yüceltilen demokrasinin başına ‘liberal’ ön adının eklenmesiyle oluşan ‘liberal demokrasi’ ayrı bir başlık altında incelenmeyi hak etmektedir.
Liberal demokrasinin tüm dünyada görülen ortak uygulamalarına göre, temel nitelikleri şöyle sıralanabilir:
Demokrasinin temsili ve dolaylı bir biçimidir. Siyasi eşitlik ilkesine uygun olarak yapılan düzenli seçimlerle iktidarın belirlendiği bir sistemi ifade etmektedir.
Liberal demokrasi rekabete dayanan seçimlerle sürdürülür. Rekabet; siyasi çoğulculuk, hoşgörü ve çatışan fikirlerin özgür bir biçimde varolabilmesi için gereklidir.
Liberal demokraside, devlet ile ilgili sivil toplum arasında açık bir ayrım vardır. Bu ayrım, ekonomik yaşamın piyasa kurallarına göre düzenlenmesi, özerk grup ve çıkarların meşru kabul edilmesi koşullarına dayanır.
Günümüzde en gelişmiş Liberal Demokrat yapı Avrupa Birliği’dir.

Önceki MakaleHava Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli Astsubay Alım İlanı
Sonraki MakaleMatrax Dinle

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz