Milliyetçilik ilkesi doğrultusunda yapılan yenilikler

0
662
Milliyetçilik ilkesi doğrultusunda yapılan inkilaplar

Milliyetçilik ilkesi doğrultusunda yapılan yenilikler, inkilaplar nelerdir.

Milliyetçilik ilkesi doğrultusunda yapılan inkilaplar

Milliyetçilik ilkesi alanında yapılan inkilaplara örnekler;
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, TBMM’nin açılması cumhuriyetçilik ilkesi için ve Milliyetçilik ilkesi için de söylenebilir. Bu inkilabın Milliyetçilik alanına girmesinin sebebi, Türk meclisi olmasıdır yani milli bir meclistir.

Kapitülasyonların kaldırılması, bununla birlikte yabancıların ekonomi üzerindeki etkisi azaldı yerli ekonomi güçlenmeye başladı ekonomide yabancılara tanınan ayrıcalıklar kaldırıldı ve yerli ekonomi milli ekonomi gelişmeye başladı, ekonomide bağımsız bir hale gelmeye başladı. Bağımsızlık, milliyetçilik ilkesi ile bağlantılı bir durumdur. Kapütülasyonların kaldırılması ekonomik bağımsızlığa kavuşmamız adına atılan önemli bir adımdır.

Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu, ikisinde de Türk kelimesi olduğu için milliyetçiliğe girmektedir.

Kabotaj kanunu, kabotaj Fransızca bir kelimedir, yunanlılarda yolcu ve yük taşıma hakkına verilen isimdir. Önceden bu haktan çok yabancıların elindeydi, kabotaj kanunu ile birlikte bu hakkı yabancılardan alıp Türklere verilmiştir. Böylece yabancı etkisi kırıldı, ekonomide daha bağımsız hale gelmiş olduk dolayısıyla milliyetçilik ilkesine giriyor.

Misak-ı İktisadi kararları, bu kanunlarla birlikte milli ekonominin temelleri atılmış oldu.

Yabancı okulların MEB’na bağlanması. Böylece eğitim sistemi daha milli hale gelmiş oldu, eğitimde yabancıların etkisi kırılmış Türk etkisi artırılmış oldu bu yüzden Milliyetçilik ilkesine girmektedir.

Önceki MakalePeygamberimizin çevre temizliğine verdiği önem
Sonraki MakaleÜlkemizde büyükbaş hayvancılık nerede yapılır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz