öğrenim kredisi ve katkı kredisi borcunu erteleme nasıl yapılır ?

1
123

Üniversite yıllarında öğrenciler öğrenim kredisi ve katkı kredisi almışlardır mutlaka alan öğrenciler çok fazla bu konuda, ben de dahil olmak üzere çoğu kişi kredi alıyor, aylık geliri iyi olsa bile nasılsa veriyorlar diye alanlar bile var, fakat bir arkadaşım alamamıştı babasının üstüne dükkan vardı o alamadı ona kredi vermediler : )) çok üzüldü neyse..

Öğrenim ve katkı kredisi borcunu erteletmek mümkün mü” şimdi sizlere bunu buradan aktaracağım, evet “katkı kredisi” ve öğrenim kredisini erteletmeniz mümkün ama ödeme gücünüzün olmaması gerekiyor bu konuda, yani diyelim hem güzel bir işiniz var bağkur yada ssk olarak görünüyorsunuz, borcumu ertelemek istiyorum dediğinizde olmuyor, bunun için belirli şartlar var işte şimdi o şartlar hakkında sizlere buradan bahsetmek istiyorum değerli arkadaşlar.

Kredi Yurtlar Kurumu’nun bu konudaki açıklaması

351 sayılı Kanunun 16 ncı maddesine istinaden;

“… Borçlunun, Kuruma müracaatı esnasında; Sosyal Güvenlik Kurumu veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin talebi ile borcunu ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılır.”

Bu hüküm doğrultusunda, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur da kaydı bulunmayanlardan,borç ödemesi başlamayanlar ile borçlarını hiç aksatmadan ödeyenlerin borçları ertelenecektir..

Sosyal Güvenlik Kuruluşlarının internet sitelerini kapatmaları ve borçluların aktif çalışıp çalışmadıkları bilgilerine ulaşılamaması sebebiyle borçlulara zamanında bilgi verilemeyecektir.

Bu sebeple; durumu yukarıda belirtilen kanun maddesine uygun olmayanların borç taksitlerini aksatmadan yatırmaları gerekmektedir.

İlgililer,borçlarının ertelenmesine ilişkin olarak Kurumumuza yazacakları dilekçelerinde,ad, soyad , öğrenim gördükleri öğretim kurumu adı, T.C kimlik numarası, kredi numarası, baba adı ve açık adreslerini belirterek Sosyal Güvenlik Kurumundan alacakları kayıtlarının olmadığına dair belgeyi eklemek suretiyle “Cemal Gürsel cad. no:61 Cebeci- Ankara” adresine göndereceklerdir.

Tespit edilen ödeme süreleri ve yeni borç tutarı kurumumuz internet adresinden duyurulacak olup, ayrıca dilekçelerde belirtilen adreslere tebligat yapılacaktır.

Dilekçe Örneği

için tıklayın.

Önceki MakaleGöbek eritme hareketleri, basen bölgesel eritme egzersizleri
Sonraki MakaleAöf Harç paraları da kalkacak mı ? kalktı mı ?

1 Yorum

  1. benım kredı odemelerım 1 ekımde gorunuyordu daha sonradan 31 ekım dıe yazmaya basladı . ben erteleme dılekcemı 30 eylulde gonderdim. daha sonuclanmadı. 5 gun sonra odemem baslıycak.. nasıl bır yol ızlemem gerekıyor.benım durumum gıbı olan kımse var mı?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz