Ölüm Anında Yaşananlar

2
568
Ölüm

Şüpesiz her canlının bir doğum birde ölüm günü olacaktır, yüce kitabımız Kur’an – i Kerim dede bu yazmaktadır, her canlı bir gün ölümü tadacaktır, bundan kaçış yoktur. İnsanlar dünyaya gelir büyür evlenir, çocukları olur sonraki nesillere iyi bir evlat yetiştirmek için çaba gösterir çocuklarını evlendirir dede, nine olur ve daha sonrasında hayata veda eder….

Gerçek dünya ebediyete ulaşır, hepimiz bir gün ebedi hayata göç edip gidiceğiz o yüzden öteki dünya için hazırlıklar yapalım, şöyle bir söz var onu hatırlatmak istiyorum “Namazsız hayat sigortasız iş gibidir, çalış çalış sonu hüsran…” Şimdi sizlere ölüm anında insan ne hisseder onları paylaşmak istiyorum.

SILMA

Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkûmlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı belirlendi.

BASINÇ KAYBI

Ani basınç kayıplarından kurtulanlar, göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde de bilinç kaybı yaşanıyor.

KAFA KOPMASI

Uzmanlara göre beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Fransa’daki raporlara göre 18’inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.

BOĞULMA

Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.

YÜKSEKTEN DÜŞME

ABD’deki Golden Gate Köprüsü’nden atlayan 100 kurbanın, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldü ortaya çıktı.

ELEKTRİĞE KAPILMA

Elektrik akımına kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkûmların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor.

KALP KRİZİ

En çok rastlanan olay, kaslar oksijen alamayıp çırpınmaya başladığında hissedilen göğüs ağrısı. Kalbin normal ritminin bozulması, kalp atışlarını durduruyor. Bilinç kapanıyor ve ölüm gerçekleşiyor.

KAN KAYBI

1.5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

ZEHİRLİ İĞNE

ABD’de idamlarda kullanılan yöntem, doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkûmların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor.

YANMA

Yanıklar, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

Önceki MakaleÇocuğun Yalan Söylemesi Nasıl Önlenir
Sonraki MakaleNizamülmülk’ün Hayatı ve Eserleri

2 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz