Paraların kullanılması ekonomik hayatta hangi kolaylıkları getirmiştir

0
97
para
para

Paraların kullanılması ekonomik hayatta hangi kolaylıkları getirmiştir, paranın günlük yaşamdaki kolaylıkları, para olmasaydı ne olurdu,

Parayı ilk olarak Lidyalılar bulmuş ve kullanmışlardır, paranın ciddi şekilde hayatı kolaylaştırdığını gören diğer uygarlıklar da bu sisteme geçmiş ve kısa zaman içinde para yaygınlaşmıştır. Paranın kullanılmasının ekonomik yaşam içinde büyük avantajları vardır, para bir değişim aracıdır, para ile ihtiyacımız olan şeylere anında ulaşabiliriz.

Para hayatımız boyunca ihtiyaçlarımızı gidermemiz için gerekli bir değişim aracıdır, ancak parayı elde etmek için de belli bir işgücü üretmek karşılığında paraya sahip olup ardından bu para ile istediklerimizi alabiliriz.Eğer para olmasaydı, diyelim ekmeğe ihtiyacımız var gidip ekmek fırınında 1 gün boyunca çalışıp 3,4 ekmek alsaydık, bizim ürettiğimiz işgücünün değerini kim ve nasıl ölçecekti, ve ekmeğe ihtiyacı olan herkes gelip 1 gün çalışsaydı olur muydu, değişim yapmak isteyenler olacaktı..

Örneğin ; Fırına gelip, bıçak bırakarak 1 ekmek almak isteyenler, et getirip ekmek almak isteyenler, kullanmadığı kıyafetler karşısında ekmek almak isteyenler vs.. gibi değişim yani takas usulu halen devam ediyor olacaktı, bu hem hayatı zorlaştırmakta hemde istediklerimize kısa zamanda ulaşmayı zorlaştırmaktadır.

Para hayatımıza girdiği süreçte, paramız olduğu müddetçe kısa sürede istediğimiz, dilediğimiz şeylere kolaylıkla ulaşma kolaylığı vardır, canımız birşey istediğinde gidip hemen alabiliriz. Böylece para insanlar arasındaki değişim sistemine ciddi derecede kolaylıkla sağlamış ve kısa sürede yaygınlaşarak tüm uygarlıklar tarafından benimsenmiştir.

Önceki MakaleYerli mallar nelerdir, listesi
Sonraki MakaleSümerlerin bilimsel alanda gelişmesinin sebepleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz