Platon Kimdir Felsefesi

0
375

Platon Kimdir Felsefesi

Siyaset felsefesinin kurucusu olarak bilinir. Platon da Sokrates gibi Demokrasi düşmanıdır.  Platon Sokrates’in öğrencisidir. Sokrates geriye yazılı hiçbir belge bırakmamıştır öğrencisi yani Platon Sokrates’in hayatını kaleme almıştır.

Atina’nın soylu ailelerinden birine mensuptur. Devleti doğal ve organizmacı olarak görür. Devlette herkesin bir görevi vardır. Nasıl ki vücutta her organın görevi varsa devlet teşkilatı içinde de her bireyin bir görevi vardır der. Platon kadercidir, kaderine razı ol fazla kurcalama der. Yani üreticiler üretsin sadece siyaset yapmasın siyaset yapmak yöneticilerin işi diyor.

Platon insanın yazgısının doğumu ile başladığını savunuyor. Bu düşünceyle insanlar arası sınıf farklılıklarının doğal olduğunu organizma içinde herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini savunur. Temel amaç organizmanın yani devletin bütünlüğü olduğunu söyler. Organizmacı devlet anlayışının başlangıcı Sokrates’dir günümüze kadar devam etmiştir.

Platon’a göre ilk yönetim biçimi Patriarşi’dir. Bu yönetimde tek kişinin yönetimi Monarşi, aile bütün üyeleriyle birlikte yönetime katılırsa Aristokrasi ‘dir. En kötü yönetim biçimi Oligarşidir, Demokrasi bile oligarşiden daha iyidir der.

Demokrasinin Tiranlığı ortaya çıkartabileceğini söyler. Platon “Devlet” adlı eserinde ideal bir devletin nasıl olması gerektiğinden bahsetmektedir. “Devlet” bir ütopyadır, tarihin en iyi ütopyası olarak bilinir.

“İdeal devlet” i yakalamak için devleti filozofların yönetmesi gerektiğini söyler. Devlet ütopyasına nekadar yaklaşırsak okadar iyi olur der Platon.

Platon için Üreticiler, Koruyucular, Yöneticiler olmak üzere 3 temel meslek grubu vardır.

Üreticiler : Genellikle toplumdaki pis ve zor işleri yaparlar bunlar gaz vermeyle çalışır bu yüzden bunlara arada gaz vermek gerekmektedir.

Koruyucular : Uzun ve sıkı bir eğitim verilmeli ve nefes aldırılmamalıdır, zira yönetimin işine karışabilirler. Koruyuculara nefes aldırmamak  sistemin devamlılığı ve sürekliliği için en temel şarttır.

Toplumdaki en sağlam kesimin orta sınıf olduğunu savunur. Fakirler yani alt kesim isyan edebilir, zenginler ise çeşitli fantezi arayışlarına girebilir, bu yüzden orta kesim en sağlam ve risk teşkil etmeyen grup olduğunu söyler.

Platon ideal Devlet’de : Kavga ve gürültüden uzak, aile ve çocuk sayısının belli olduğu bir yönetim arzulamaktadır. Özel mülkiyet yok bu yüzden kimse kimsenin hayatına özenmeyecek ortak yaşam yalın bir hayat anlayışı vardır. İdeal devlet dışa kapalıdır.

Koruyucuların aile yaşamı yok, evlenme ve çocuk yok, kendini devlete odayacak. Koruyucular devşirme sistemi gibi çocukluktan itibaren eğitimle yetişir. Koruyucular çok önemli çünkü bütün polis ve polis halkının mutluluğu koruyuculara bağlıdır.

Platon Yunan polislerinin ateş açması sonucu Atina’da yaşamını yitirmiştir.

Önceki MakaleSofistler Kimdir? Felsefesi
Sonraki MakaleAristoteles Kimdir Felsefesi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz