Rönesans nedir kısaca, nedenleri ve sonuçları

0
645

Rönesans nedir kısaca, nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi.

rönesans nedir nedenleri ve sonuçları

Rönesans nedir kısaca nedenleri ve sonuçlarını bu başlık altından detaylı olarak bilgi alabilir ve inceleyebilirsiniz.

RÖNESANS NEDİR
Kelime anlamı yeniden doğuş anlamına gelir, Rönesans 15. 16. yy larda İtalya’da başlayan ve kısa sürede Avrupa’nın tamamına yayılan bilim, sanat, düşünce ve edebiyattaki yenilik hareketlerine verilen isimdir.

Yani Rönesans hareketleri İtalya’da başlayıp kısa süre içinde Avrupa’nın tamamına yayılan yeni gelişmelere, yeniliklere verilen isimdir.

RÖNESANS’ın NEDENLERİ

Kağıt ve matbaanın Avrupa’ya gelmesi Rönesans’ın başlamasında etkili olmuştur. Kağıt ve matbaanın Avrupa’da kullanılması ile birlikte Avrupa’da okuma yazma oranları artmaya başlayacak ve aynı zamanda kültür seviyeleri de hızla gelişmeye başlayacaktı.

İstanbul’un fethinden sonra İstanbul’dan ayrılan bilim adamları İtalya’ya gidip, Latince eserleri ayrıca İncil’i çevirerek insanlara öğretmeye çalışıyorlar.

Ayrıca İslam bilginlerinin eserlerinin incelenmeye başlaması da Rönesans’ın başlamasının önemli bir sebebidir.

İslam dünyası Altın çağını yaşarken Avrupa dünyası karanlık çağını yani orta çağını yaşıyordu, ancak Avrupa 15. ve 16. yy da İslam bilginlerinin eserleri incelemeye başlayıp, İslam dünyasındaki bilgileri yenilikleri ve teknolojiyi alıp kendi ülkelerini götürmüştür. Bu durumda Rönesans’ın başlamasına önemli bir rol oynamıştır.

Coğrafi keşiflerden sonra Avrupa’da sanattan zevk alan sanatçıları koruyan bir grup ortaya çıkmıştır. Avrupa’da bu grubun ortaya çıkması da Rönesans’ın başlamasına önemli bir rol oynamıştır.

SONUÇLARI
Rönesans hareketlerinin yaşanması ile birlikte Avrupa’da skolastik düşünce yıkılmış yerini pozitif düşünce almıştır. Skolastik düşünce baskıcı düşünce tarzına verilen isim skolastik düşüncedir. Rönesans’la birlikte bu düşünce yıkılmış yerini pozitif yani akılcı düşünce almıştır.
Avrupa’da bilim, sanat, edebiyata ilgi artmış ve bir çok gelişme yaşanmaya başlanmıştır. Avrupa’da Rönesans hareketlerinin yaşanması ile birlikte hem bilgi hemde teknoloji seviyesi açısından Avrupa oldukça ilerleyecektir. Kilise’ye duyulan güven sarsılacaktır.

Avrupa’da hümanizm akımı başlayacaktır. Hümanizm temelinde insan sevgisi olan fikir akımıdır, insan sevmektir, insancılıktır. Skolastik düşünceden skolastik düşünceye geçilmiş.

Rönesans hareketleri Avrupa’nın her yönden güçlenmesine ve gelişmesine öncülük etmiştir.

Önceki MakaleKut ne demek, Türk tarihindeki yeri ve önemi
Sonraki MakaleReform hareketleri nedir, nedenleri sonuçları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz