Selçuklular Döneminde Konya Hakkında Bilgi

0
129

konyanın adıSelçuklular Döneminde Konya Hakkında Bilgi, konyanın sekçuklular dönemi, konyada selçuklular,

II. haçlı Sürüsü, konya yakınlarından geçti meram bağlarında konaklayarak, Anadolu’yu terketti. III. Haçlı Seferine çıkan Almanya İmparatoru Friedrich Barbarossa, 1190 yılının 18 mayısında Konyaya geldi; Schwab Dukasının birlikleri şehre girdi.

Ancak IL Kılıç Arslan’ın baskısı ile 5 gün sonra şehirden ve Türkiyeden çekilmeye mecbur oldu. II. KılıçArslan devrinde, yani XII. yüzyılın ikinci yarısında Konya, Türkler tarafından geniş ölçüde imar edildi ve dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline geldi.

XIII. yüzyılın ilk yarısında Büyük Alâettin Keykubad devrinde ise, ihtişamının en yüksek derecesine erişti. Bir daha da tarihi boyunca bu derece mamurluğa kavuşamadı.

Bu devirde şehir, yeryüzünün en büyük ilim, sanat ve kültür merkezlerinden biri oldu; çok büyük âbidelerle bezendi. Bu devirde Hazreti Mevlânâ, babası ile Konyaya geldi. Sultan Keykubad tarafından ağırlandı.

Fakat XIII. yüzyılın ikinci yarısı başlarken, Türkiye, ihtişam çağını bitirmiş bulunuyordu. Konya sûrlarına kadar Moğol nüfuzu yayıldn Anadolu Selçuklu hanedanı daha yarım yüzyıl Konyada saltanat sürdü ise de, İlhanlılardın yüksek hâkimiyetini tanımaya mecbur kaldı.

Önceki MakaleKonya’nın Neyi Meşhurdur ?
Sonraki MakaleMevlana Celaleddin Rumi Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz