Sevr ve Lozan antlaşması karşılaştırması

0
268

Sevr ve Lozan antlaşmasını karşılaştırması kısaca, ve Lozan antlaşmasının sağladığı kazanımlar.

Sevr Antlaşması (10 ağustos 1920)

Lozan antlaşması (24 temmuz 1923)

Sevr antlaşması 1. dünya savaşı (1914-1918) sonrasında imzalanan antlaşmadır. İtilaf devletleri  (İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya ) Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti’ni ne kadar sömürge haline getirdiklerini düşünseler bile, Osmanlı devleti için ölü olarak doğmuş bir antlaşma olarak kabul edilmektedir.

Bunun nedeni ise Mebuslar Meclisi tarafaından onaylanmamış olmasıdır. Osmanlı Devleti bu antlaşma ile gerek sınırlarının küçültülmesi, gerek Boğazlar konusu olmakla birlikte azınlıklar, Osmanlı ordusu, kapitülasyonlar konularında tamamen kendi çıkarlarına göre şekillendirilmiş bir devlet haline gelmişti.

Fakat bilinmeliydim ki tüm bunlar türk halkının direnme gücünü kamçılamıştı ve tüm bunlar Kurtuluş savaşından sonra Saltanatın kaldırılması ile (1 Kasım 1922) Cumhuriyet’e giden yolu açacaktı.

Kurtuluş savaşıu sonrası imzalanan Lozan Antlaşması sırasında bir zamanların “Hasta Adam” ı Osmanlı Devleti yerini artık Cumhuriyete bırakacaktı.

Lozan Antlaşmasının imzalanması ile de Osmanlı Devrinin sona erdiği kabul edilerek, Türkiye devleti tanınmıştır böylece de Sevr antlaşması yürürlükten kalkmış oldu.

Yazar : Yeşim Kütük

Önceki MakaleSümerlerin bilimsel alanda gelişmesinin sebepleri
Sonraki MakaleÖsym ve Anadolu üniversitesi Gözetmen ücretleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz