Sokrates Kimdir ? Felsefesi

0
90

Sokrates Kimdir ? Felsefesi

Demokrasi düşmanıdır, dönemin siyasi yapısını eleştirmiş adeta arı kovanına çomak sokmuştur. Sofistleri eleştirmiştir. İnsanlara her bilginin anlatılmasına gerek olmadığını düşünür.

Yazılı olarak eseri yoktur genelde sözlü olarak insanları etkilemiştir. Sokrat’ın yaşamına dair bilgileri öğrencisi olan Platon’dan öğreniyoruz. “Sonuçlar aleyhine olsa bile devlete, yasalara itaat et” diyen Sokrates ölümle mahkum edildiğinde kendisini hapishaneden kaçırabileceğini söyleyen yakınlarına bile “hayır devlet meşru olarak beni ölüme mahkum etti, istemesek de buna karşı gelemeyiz” diyerek savunmuş olduğu felsefenin arkasında durmuştur.

Devlet’in sokakta yapıtığı işi kamutayda yapmasını istemiş Sokrates kabul etmemiştir bunun en temel nedeni olarak devletin kendisini memur yapıp sünepeleştirmek istemesinden dolayıdır. Oysa Sokrates düşünce olarak buna oldukça karşı  ve dik başlı bir kişiliğe sahiptir, nitekim kabul etmemiştir.

Polisin yönetim biçimi önemsiz yeterki erdemli şekilde yönetilsin demiştir.

Sokrates Polois’i kutsal ve insanlığa yapılan en büyük iyilik olark görüyor. Dikbaşlıdır gençlerle iyi ilişkiler kurar.

Gençlerin ahlakını bozduğu ve dinsizlikle suçlanıp baldıran zehri içmeye mahkum edilmiştir. 70 yaşında baldıran zehrini içerek yaşamını yitirmiştir.

Önceki MakaleAristoteles Kimdir Felsefesi
Sonraki MakaleAtatürk Dönemi Türk Dış Politikası

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz