Tahir Alangu Kimdir, hayatı

0
102

1916 yılında hayata gelen Tahir Alangu, Türk eleştirmeci ve edebiyat incelemecilerindendir. istanbul’da doğmuştur ilkokulu Anamur’da, liseyi ise İstanbul’da bitirmiştir. Yüksek öğrenimini Yüksek öğretmen okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlamıştır. Bir süre Bursa ve Maltepe Askeri liselerinde edebiyat öğretmenliği yapmış, Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde görevini sürdürmüştür.

Tahir Alangu, yazı hayatına şiirler başlamış, daha sonra edebiyatın çeşitli türlerinin araştırmacılığını ve incelemeciliğine yönelmiştir. Türk edebiyatı üzerine yazılar, araştırmalar ve incelemeler yayınlamıştır.

Eserleri : Kalevela (İnceleme, 1945, Çalgılı Kahvelerdeki Külhanbey edebiyatı ve Nümuneleri 1943, Sait Faik için (Anma 1956), Servet-i Fünun Edebiyatı Antalojisi 1958, Ataç’a Saygı (Anma 1959), Cumhuriyetten sonra hikaye ve roman (üç cilt monografi antoloji 1959-65), Bilur Köşk Masalları 1961, Kovulmuşlar J. agnon’dan çeviri 1966, Bir gecelik Misafir J. Agnondan çeviri 1966, Sınırdaki çiftlik 1966 Jordan Jovkov’dan çeviri.

Önceki MakaleAltay Dilleri hakkında bilgi
Sonraki Makaleİptal davası ile tam yargı davası karşılaştırma

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz