Tanzimat Fermanı osmanlı halkını nasıl etkilemiştir

0
261

Tanzimat Fermanı’nın yayımlanması Osmanlı halkını nasıl etkilemiş olabilir?

Tanzimat fermanı ilk anayasal belge olma niteliğini taşımaktadır. Bu ferman ile birlikte ilk kez bir Osmanlı Padişahı kendi gücünün üstünde bir güç yani yasaların olduğunu kabul etmiş sayıldı.

Bu ferman ile birlikte hukuk devletinin de ayrıca temelleri atılmış oldu diyebiliriz. Tanzimat fermanıyla birlikte hukukun üstün olduğu benimsenmiştir. Tanzimat fermanı’nın bir başka önemli noktası, Ferman sonucunda halk pek çok olumlu yönde hak elde etmiştir, ancak bu elde edilen haklar halkın veya vatadanşların ayaklanmaları, başkaldırmaları sonucunda değil, padişahın istemesi ile oluşmuştur.

tanzimat fermanı gazetede
tanzimat fermanı gazetede

Tanzimat döneminde batılılaşma ciddi derecede artmış, kanunların üstün olduğu savunulmuş, mülkiyet haklarına devlet sahip çıkmış, devlet kişilerin haklarını korumuş, padişah dışındakiler halka baskı oluşturamamış ve padişahın yetkileri artmıştır.

Yeni mahkemeler açılmıştır, Tanzimat fermanı padişahın iradesiyle gerçekleşmiştir, Tanzimat yalnız devleti kalkındırmayı değil milleti refaha kavuşturmayı da amaçlamıştır. Müslüman ve Gayri Müslim ayrılığına son verilmiş,

Tanzimat fermanı ile ilgili olarak halk gözünden bu gibi etkiler oluşturmuştur.

Önceki MakaleDemokrasi olan ve olmayan ülkeler
Sonraki MakaleAvcılar markalar çadırı nerede adresi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz