Teknolojik bir ürünün toplum hayatını nasıl değiştirdiğini açıklayınız

0
88

Teknolojik bir ürünün toplum hayatını nasıl değiştirdiğini örnek vererek açıklayınız.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanların yaşamları daha hızlanmış ve bilgiye erişimleri de aynı oranda artmıştır. İnsanların hızlı şekilde bilgiye ulaşması aynı zamanda teknolojinin eskiye göre katlanarak artması anlamına gelmektedir.

1-İnternet’in toplum hayatını değiştirmesi

internetin hayatımızı kolaylaştırması
internetin hayatımızı kolaylaştırması

Toplum hayatını değiştiren teknolojilerin en başında bana göre bilgisayarlar ve bilgisayarların birbirleriyle bağlanması yani ağ sisteminin evrensel bir hale dönüşmesi yani internet’in yaygınlaşması gelmektedir. İnternet ile artık bilgiye tek dokunuşla ulaşabilmekteyiz. Eskiden ansiklopedilerden bilgileri araştırır, kütüphaneye giderdik, kütüphanede bulamazsak o ödevi belki yapamazdık. Ancak günümüzde oldukça hızlanan teknoloji ile birlikte artık internet evlerimize kadar girdi, hatta ceplerimize.. Böylece tek dokunuşla bilgiye kolaylıkla erişebiliyoruz.

2- Otomobillerin toplum hayatını değiştirmesi

otomobillerin hayatımızı kolaylaştırması
otomobillerin hayatımızı kolaylaştırması

Eskiden taşıma ve bir yerden bir yere göç ederken At ve Deve’ler kullanılırdı, ulaşım bu hayvanlarla sağlanırdı ve hal böyle olunca, kısa mesafeler günler alabilirdi. Artık günümüzde otomobillerle kilometrelerce uzun mesafeli yollar saatler içinde alınabiliyor, bir şehirden başka bir şehre saatler içinde ulaşılabiliyor, yine aynı gün içinde pek çok yer gezilebiliyor. Otomobiller ve gelişen yük araçları ile birlikte, uzak mesafede üretim yapılıp kamyonlar ile şehirlere getirilebiliyor. Otomobiller yaşamımızın bir parçası haline gelmiş ve yaşamımızı hem hızlandırmış hemde kolaylaştırmıştır.

3- Telefonun toplum hayatını değiştirmesi

telefonun hayatımızı değiştirmesi
telefonun hayatımızı değiştirmesi

Eskiden bir yerden bir yere haber ulaştırılmak istenirse bu insanlar aracılığı ile yapılırdı daha sonralarda telgraf, mektup ile sağlanan haberleşme günümüzde ceplerimize ve kişisel kullanıma kadar girmiş durumda, artık kişisel olarak dünyanın bir ucundaaki bir arkadaşımızı arayıp konuşabiliyoruz. Teknolojinin bu denli ilerlemesi hayatımızı kolaylaştıran etkenlerden birisi konumundadır.

Önceki MakaleSize ilginç gelen bir buluşun geçmişini araştırınız
Sonraki MakaleHangi bölüm ne iş yapar, İş imkanları ve bölümlerin tanıtımı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz