Trahom Göz Hastalığı Nedenleri Belirtisi Tedavisi Nedir ?

0
488

Trahom gözkapaklarının altında birtakım kabarcıklann belirmesiyle başlayan, tedavi edilmezse kirpiklerinin içeriye kıvnlması, saydam tabakada yaralar çıkması yüzünden körlükle sonuçlanabilen bulaşıcı göz hastalığı. Müzmin biri saydam tabaka iltihabıdır.
Trahom Nedenleri Yayılma genellikle anneden-çocuklara temas yoluyla, sinekler ve böcekler aracılığıyla, trahomlu hastanın havlusu, mendili, yastığı gibi eşyalarını kullanmakla geçer. Pislik ve yoksulluğun yaygın olduğu tropik bölgelerde sıkça rastlanır. Hastalık, göz kapaklarında biçim bozuklukluğuna, ülserleşmeye, tedavi edilmezse en sonunda körlüğe yol açar.
Trahom Belirtileri Mikrobun vücuda girmesinden belirtilerin çıkacağı ana kadar 5-15 gün arasında süren bir sessiz dönem vardır. Ardından belirtiler ortaya çıkar. Göz yaşarması, ışıktan rahatsız olmak, gözde ağrı, kızarıklık, gözkapaklanmn şişmesi, Kulak önünde küçük ve duyarlı lenf bezi büyümesi başlıca belirtilerdir. Tedavisi. İlk tedavisi temizliktir. Ancak hastalığa yakalananlar ilaç tedavisine alınırlar  hekim gözetiminde olumlu sonuç verir. Aynı antibiyotikler göz merhemi olarak da ağızdan tedaviye ek olarak uygulanabilir. Cumhuriyet’ten önce Türkiye’nin güney bölgelerinde yaygın olan trahom, alınan etki önlemlerle günümüzde hemen hemen tümüyle ortadan kaldırılmıştır.

Önceki MakaleTrablusgarp Savaşı Nedenleri ve Sonuçları
Sonraki MakaleHuş Ağacı Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz