Türklerden Önce Konya Hakkında Bilgi, Konya’nın Tarihi

0
130

Türklerden Önce Konya Hakkında Bilgi, Konya’nın Tarihi, konya çevresinde yaşayan uygarlıklar,

KONYA çevresinde tarihten önceki zamanlara ait iskân izlerine raslanmıştır. Hitit İmparatorluğa ile Konya da tarih çağına geçmiştir. Bölge, Hititler’den Frikler’e, onlardan Lidya Devletine geçmiştir.

M.ö. VI. yüzyılda bütün Anadolu gibi, İran İmparatorluğuna katılmış, M. ö. IV. yüzyılda Büyük İskender tarafından İranlılardan alınmış, Makedonya imparatorluğuna bağlanmıştır.

Bu imparatorluğun paylaşılması üzerine, Selefkoslar’a ve bir ara Bergama Kıratlığına geçen Konya bölgesi, M.ö. II. yüzyılda Roma’ya katılmıştır.

Roma’nın ikiye bölünmesi üzerine, M.S. 395 te Doğu, yani Bizans imparatorluğunun payına düşmüştür. Havarilerden Aziz Paulus, Könya9da bulunduğu için, Hıristiyan dini, erken zamanlarda, bu çevrede yayılmıştır.

VII. yüzyıl başlarında İran Sâsânîleri’nin akınlarından sonra, Müslüman Arapların Anadolu seferleri, Konyaya da uzanmıştır.

X. yüzyıla kadar Araplar, zaman zaman bu bölgeye akmışlar, fakat hiçbir zaman devamlı şekilde ellerinde tutamamışlardır. Konyanın fethi, Türklere nasip olmuştur.

Önceki MakaleKonya Adı Nereden Geliyor
Sonraki MakaleKonya’nın Tarihi Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz