Tv izlenme oranı Reyting Nasıl Ölçülür?

0
149

Reyting neye göre hesaplanır, nasıl ölçülür, reyting yani tv izlenme oranları nasıl belirleniyor.

Reyting dediğimiz olay bir kanalın ne kadar izlendiğidir, Türkiye gebelinde bazı evlere ortalama 2 bin yada 3 bin eve reyting ölçme aleti yerleştiriliyor ve bu izlenme oranlarına baz alınarak reyting oranları belirleniyordu.

Reyting Operasyonu‘nun ardından Televizyon İzleme Araştırma Komitesi’nin (TİAK), AGB ile olan anlaşmasını iptal etmesi ve reyting ölçümlerini durdurması “Bundan sonra ne olacak?” sorusunu gündeme getirdi. Reklamverenlerle kaosa yol açabilecek bu gelişmenin ardından, yarın önde gelen medya planlama ve satın alma ajansları, reklamveren ve kanal temsilcilerinin de katılacağı acil bir toplantı organize edildi. Toplantıda sürecin nasıl yönetileceği konuşulacak. Aralık ayının son 10 günü için de 10-20 Aralık reyting verileri kullanılacak.

TİAK, AGB İLE SÖZLEŞMESİNİ FESHETİĞİNİ BÖYLE DUYURDU:

TİAK A.Ş.’den Duyuru

Son zamanlarda kamuoyu gündemine gelen TV ölçüm sistemindeki deneklerin deşifre olduğu ve manipülasyon yapıldığı iddiaları savcılık kararıyla araştırılma konusu olmuş, panelde aktif bulunan 2224 haneden halen 1110 tanesinin adres bilgilerinin sızdığı tespit edildiği bilgisi TİAK A.Ş.’ye ulaşmıştır.

Bu çerçevede:

1-Reklam pastasının dağıtılmasına esas teşkil eden ve NAM A.Ş. (AGB) tarafından yürütülen bu ölçüm sisteminin güvenirliği ortadan kalkmıştır. TİAK A.Ş. Yönetim Kurulu, NAM A.Ş. (AGB) tarafından yürütülen ve manipüle edildiği iddia edilen ölçüm sisteminin 20 Aralık 2011 tarihi (bugün) itibariyle durdurulması kararı almıştır.

2-Yeni dönemde TV İzleme ölçümü için sözleşme imzalanmış bulunan TNS Piyasa Araştırma ve Danışmanlık Ticaret A.Ş. ile bu süreçten etkilenmeden çalışmaların yürütülmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.

Dr.Hidayet KARACA
Yönetim Kurulu Başkanı

REYTİNG ÖLÇÜMÜ DURDURULDU. PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

TİAK’ın yaptığı açıklamada yeni dönemde TV İzleme ölçümü için sözleşme imzalanmış bulunan TNS Piyasa Araştırma ve Danışmanlık Ticaret A.Ş. ile çalışmaların sürdürüleceği belirtilmişti. Yarından itibaren, karar neticesinde başlatılan süreç ve TNS verisi hazır olana kadar geçecek zamanda kullanılacak metodoloji ile ilgili bir yol haritası belirlemek üzere önde gelen medya planlama ve satın alma ajansları, reklamveren ve kanal temsilcileriyle acil toplantı yapılacak. TNS’nin reyting ölçümüne başlaması mart ayını bulacağı için yarınki toplantıda 3 aylık kaosun nasıl yönetileceği konuşulacak ve TNS verisinin planlanandan daha öne çekilmesi için yapılabilecekler planlanacak.

Reyting ölçümü yarından itibaren durdurulacağı için Aralık ayının son 10 gününde de 10-20 Aralık verisi paylaşılacak. Dolayısı ile ölçümün kesilmesi itibari ile ay sonuna kadar olan planların spot karşılığında reyting verisi sağlanmış olacak.

Alıntıdır, Hebertürk.com

Önceki MakaleRihanna küt saç modeli
Sonraki MakaleThe Elder Scrolls V: Skyrim sistem gereksinimleri pc özellikleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz