Uçuk Neden Çıkar, Uçuk Nasıl Geçer?

2
143

Günümüzde birçok insanın sorunu olan konulardan birisi de uçuktur. Uçuk genellikle dudakta çıkmakla birlikte burun deliklerinin etrafında da çıkabilmektedir. Uçuğun çıkma sebeplerinden birisi de gece rüyada görülen kabuslardır. Ayrıca grip olunduğu zaman çıkan ateş sonucunda da uçuk çıkabilme ihtimali vardır. Özellikle öğrencilerin sınav zamanlarında uçuk çıkma ihtimalleri yüksektir:) buna ben de dahil olmak üzere stres sonucu uçuk çıkma olasılığı fazladır. Ayrıca denize girildiği zaman eğer hassas bir cilde sahipseniz dudaklarınız mikrop kapabilir ve bu durumda da uçuk çıkabiliyor. Bu durum ben de gerçekleşmişti.

Uçuğun bulaşıcı olduğunu unutmayalım. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı çatal,kaşık,bardak,havlu gibi kişisel eşyalarını kullanmamalı dikkat etmeliyiz. Uçuğun kabuğuyla oynanmamalıdır. Uçukta oluşan kabuk yolunduğu zaman uçuğun geçme süresi daha da uzamaktadır. Bu durumlara dikkat edilmelidir.

Şimdi de uçuğu geçirmenin yollarına değinelim. Uçuk tam anlamıyla çıkmadan kendini belli eder. Dudakta hafif bi kızarıklık ve yanma olur. Bu durumda eczaneden aldığımız bir uçuk ilacını sürebiliriz veya benim de uygulamış olduğum bir yöntem olan uçuğun fark edildiği anda diş macunu sürmek. Evet arkadaşlar bu diş macunu ciddi anlamda işe yarıyor denemenizi tavsiye ederim. Uçuğu geçirmenin diğer bir yolu da geleneksel hale gelen uçuğun çıktığı bölgeye ruj sürmektir.

 

Önceki MakaleÖğretmenler Günü İle İlgili Şiir 24 Kasım
Sonraki MakaleYılbaşı Gecesi Neden Kırmızı Giyilir Ne Giyilir?

2 Yorum Yapıldı

  1. Bende de çıkmıştı ama 1 haftada ancak geçirebildim ben diş macunu falan sürdüm ama bence vitaminsizlikten ve korkmanta da çıkabiliyo, 19 yaşındayım yılda en az 3 kere çıkıyor uçuk ne yapabilirm

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz